Zpravodajství - Zločin

Zjistěte, jak kriminalita a podvodné praktiky ovlivňují finanční trhy a dlužníky. Sledujte, jak se právní systém vyrovnává s těmito problémy a jak to může ovlivnit vaši schopnost vymáhat dluhy.

Korupce v Polsku: Úředníci nelegálně vydali 600 000 pracovních víz migrantům z Afriky!

Polskou politickou scénou otřásá masivní skandál, který má dopad i na celou Evropskou unii: Polská konzulární oddělení údajně nelegálně vydávala pracovní víza, díky čemuž získalo 600 000 pracovníků z Afriky a Asie povolení k pobytu v EU. Polská média a opoziční strany veřejně prezentují obvinění o rozsáhlém podvodu s pracovními vízy ze strany polských úřadů. Na polských konzulátech v Africe, Asii a v některých arabských zemích údajně kolovaly úplatky, aby byl proces vyřízení žádostí o víza zrychlen či aby byla víza vůbec schválena.

Šéf Lazardu Gustaf Slettengren ve Švédsku obviněn z těžkého podplácení v souvislosti s převzetím švýcarské firmy

Gustaf Slettengren, předseda společnosti Lazard ve Švédsku, byl obviněn z těžkého podplácení v souvislosti s nákupem švýcarské firmy skupinou Atlas Copco, společností zaměřenou na strojírenství. Podle švédských žalobců Slettengren v roce 2016 zaplatil prominentnímu členu správní rady společnosti OC Oerlikon Corporation částku 138 000 eur za informace týkající se prodeje vakuového podniku skupiny za 486 milionů eur firmě Atlas o rok dříve.

Dominik Feri - Obvinění ze znásilnění bez běžných důkazů - srovnání s čarodějnictvím

V historii lidstva byly období, kdy slovní obvinění mělo takovou váhu, že mohlo vést k odsouzení, a to i bez jakýchkoli skutečných důkazů. Nechvalně známé období lovů na čarodějnice je významným příkladem toho, jak obvinění může být zneužito a může vést k nespravedlnosti. V těch dobách bylo postačující jednoduše nařknout někoho z čarodějnictví, aby byl odsouzen k smrti. Mnoho nevinných žen (a mužů) tak bylo popraveno, spáleno na hranicích nebo utopeno, a to jen na základě fám, klepů nebo osobních sporů.

Kriminalita v Česku stoupá. Přibylo majetkových deliktů, násilí i vražd

V roce 2022 tvořily trestné činy proti majetku 55 procent veškeré registrované kriminality. Tento typ trestné činnosti také zaznamenal nejvyšší meziroční nárůst, a to o téměř 30 procent. Majetková kriminalita zároveň dlouhodobě vykazuje výrazně nejnižší míru objasněnosti,“ nastínila Jitka Wichová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

PornHub ohrožuje děti a mládež v Česku

V posledních letech se stal Pornhub jedním z nejkontroverznějších internetových webů. Na serveru vedle legálního obsahu končí také snímky nezletilých a obětí sexuálního zneužití. V České republice se objevily příběhy lidí, kteří se stali oběťmi nelegálního zveřejnění svých videí. Ačkolvak se jedná o globální problém, případy z České republiky odhalují vážné nedostatky v kontrole obsahu na této platformě.

Porovnání kriminality a bezpečnosti mezi Českem a Švédskem

V posledních letech je stále více slyšet o kriminalitě a veřejné bezpečnosti jako hlavních prioritách vládních politik. Když hovoříme o Evropě, některé země se mohou pochlubit nízkými úrovněmi kriminality a vysokou kvalitou života. Česká republika a Švédsko jsou obě evropské země s velmi odlišnými historickými a kulturními pozadími, ale obě mají pověst zemí s vysokou životní úrovní. V poslední době však obě země zaznamenaly různé výzvy v oblasti bezpečnosti. Tento článek se zaměří na porovnání situace v obou zemích, s důrazem na nedávné negativní vývoje ve Švédsku a pozitivní aspekty v České republice.

Odvolací soud zpochybnil osvobozující rozsudek v kauze Čapí hnízdo, případ bude znovu projednán

Ve čtvrtek zrušil odvolací senát odvolacího soudu osvobozující rozsudek v kauze Čapí hnízdo, který původně zprostil Andreje Babiše a Moniku Nagyovou obvinění. Nyní případ opět předstoupí před Městský soud v Praze, jak vyplývá z justiční databáze Infosoud. Toto rozhodnutí odvolacího soudu bylo učiněno za zavřenými dveřmi a bude veřejně známo až po písemném sepsání.