V roce 2022 tvořily trestné činy proti majetku 55 procent veškeré registrované kriminality. Tento typ trestné činnosti také zaznamenal nejvyšší meziroční nárůst, a to o téměř 30 procent. Majetková kriminalita zároveň dlouhodobě vykazuje výrazně nejnižší míru objasněnosti,“ nastínila Jitka Wichová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.


Nárůst kriminality i přes výrazné navýšení pro zahájení trestního stíhání! 

V roce 2022 tvořily trestné činy proti majetku 55 procent veškeré registrované kriminality. Tento typ trestné činnosti také zaznamenal nejvyšší meziroční nárůst, a to o téměř 30 procent. Majetková kriminalita zároveň dlouhodobě vykazuje výrazně nejnižší míru objasněnosti,“ nastínila Jitka Wichová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Zvýšila se také násilná kriminalita. V roce loňském roce bylo spácháno 150 vražd, což je o 45 více než v roce předchozím. Nejméně vyšetřovala policie mravnostních trestných činů, nicméně i tak v dlouhodobém horizontu tento typ kriminality výrazně roste.

Ze statistik Policie České republiky dále vyplývá, že v roce 2022 bylo evidováno minimálně 25 020 obětí trestné činnosti. Mezi evidovanými oběťmi mírně převládají muži, jejichž zastoupení tvoří 54 procent, zároveň je většina obětí je ve věku mezi 18 a 64 lety. Mezi mladistvými obětmi trestných činů bylo v loňském roce 2 950 dívek a 2 393 chlapců.

Vražd v Česku prudce přibylo. Typický vrah zabije své příbuzné, pak sebe

V roce 2022 si v českých věznicích svůj trest odpykávalo více než 19 tisíc vězňů. „Česko má mezi státy Evropské unie dlouhodobě jeden z nejvyšších počtů vězňů v přepočtu na obyvatele. V roce 2022 u nás na sto tisíc obyvatel připadalo 176 vězňů,“ dodává Jitka Wichová.

V mezinárodním srovnání mělo v roce 2021 vyšší počet vězňů na sto tisíc obyvatel už jen Maďarsko, Polsko, Slovensko a Litva. Nejméně obydlené věznice mají ve Finsku.

Pro trestnou činnost policisté loni stíhali 75 160 lidí. I zde jde o meziroční nárůst zhruba o 8 procent. Nejvíce lidí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel bylo stíháno či vyšetřováno v Ústeckém kraji, kde policisté prověřovali 1 128 potencionálních pachatelů, nejméně pak naopak na Vysočině, kde vyšetřovali 527 lidí. Mezi pachateli výrazně převládají muži, kteří tvoří 84 procent z celkově stíhaných, dlouhodobě však mírně roste podíl žen, a také podíl osob v seniorském věku.

V roce 2022 zaznamenal Český statistický úřad nárůst trestných činů v České republice o téměř pětinu, přičemž k celkovému počtu 182 tisíc trestných činů došlo. Tento trend je pravděpodobně spojen s uvolněním epidemiologických opatření. Čísla se tak přiblížila stavu z roku 2019, a objasnitelnost kriminality klesla.

Růst kriminality byl zaznamenán po celé zemi, s nejvyšším nárůstem v Karlovarském kraji a Praze. Hlavní město má dlouhodobě nejvyšší míru kriminality, zatímco nejnižší byla zaznamenána v Pardubickém kraji.

Trestné činy proti majetku představovaly více než polovinu všech zločinů a tento typ kriminality také nejvíce vzrostl, konkrétně o téměř 30 procent. Násilná kriminalita se také zvýšila; konkrétně počet vražd vzrostl o 45 na celkových 150 v loňském roce.

V Česku bylo v roce 2022 evidováno nejméně 25 020 obětí trestné činnosti. Převažující skupinou byli muži, tvořící 54 procent obětí. Většina obětí byla v produktivním věku (18-64 let), a mezi mladistvými převažovaly dívky nad chlapci.

Česko má dlouhodobě jeden z nejvyšších počtů vězňů na obyvatele v Evropské unii. Celkově bylo loni stíháno 75 160 lidí, což je meziroční nárůst o zhruba 8 procent. Většina stíhaných byla mužského pohlaví, avšak pozoruje se mírný nárůst podílu žen a seniorů mezi pachateli.


Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.