V dramatickém obratu událostí byl bývalý šéf španělského fotbalu, Luis Rubiales, zadržen ihned po příletu do Madridu. Obvinění z korupce spojené s pořádáním španělského Superpoháru v Saúdské Arábii, odhalení odposlechů a kontroverzní polibek, který způsobil jeho rezignaci, vrhají stín na jeho dosavadní kariéru. Přinášíme detailní pohled na kauzu, která otřásla základy španělského fotbalu.


V posledních dnech se španělský fotbal ocitl v centru pozornosti ne kvůli svým úspěchům na hřišti, ale kvůli skandálu, který může mít dalekosáhlé důsledky pro jeho budoucnost. Bývalý předseda španělského fotbalového svazu (RFEF), Luis Rubiales, byl zadržen krátce po svém příletu do Madridu z Dominikánské republiky, kde se podílel na práci pro místní baseballový svaz. Jeho zatčení souvisí s vyšetřováním podezření z korupce při reorganizaci španělského Superpoháru, jehož format byl v roce 2020 změněn na miniturnaj pro čtyři týmy, konaný v Saúdské Arábii.


Rubiales, který stál u zrodu tohoto nového formátu, čelí obviněním z korupce, vyvolaným odposlechem telefonického rozhovoru mezi ním a bývalým španělským reprezentantem Gerardem Piquém. V tomto rozhovoru se hovoří o milionových provizích spojených s dohodou mezi španělským fotbalovým svazem a Saúdskou Arábií, což policii vedlo k zahájení vyšetřování.


Rubiales však odmítá, že by se dopustil jakéhokoli provinění. Přesto je jeho kariéra poznamenána nejen tímto skandálem, ale i kontroverzí, která vyplynula z jeho jednání po finálovém zápase mistrovství světa žen, kde bez svolení políbil španělskou útočnici Jenni Hermosovou. Tento čin vyvolal bouři nevole, v důsledku které byl Rubiales nucen rezignovat a čelí nyní nejen obviněním z korupce, ale i trestnímu stíhání za sexuální napadení a nátlak.


Kauza Rubiales přitahuje pozornost nejen kvůli samotnému skandálu, ale i kvůli otázkám, které klade o etice ve sportu, transparentnosti vedení fotbalových institucí a vlivu peněz na rozhodování v sportovním světě. Ať už vyšetřování skončí jakkoliv, jeho dopad na španělský fotbal a jeho vnímání veřejností bude trvat ještě dlouho.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.