Od 1. srpna začaly pro podniky fungovat nové směrnice pro ochranu tzv. whistleblowerů, což jsou osoby, které vynesou na povrch korupci či jiné pochybení ve své organizaci.


Od 1. srpna začaly pro podniky fungovat nové směrnice pro ochranu tzv. whistleblowerů, což jsou osoby, které vynesou na povrch korupci či jiné pochybení ve své organizaci. Podle advokáta Michala Nulíčka z kanceláře Rowan Legal, nová pravidla zavazují firmy k dodržování tří základních povinností: vytvoření interního systému pro hlášení, určení osoby odpovědné za vyřizování těchto oznámení a zajištění ochrany pro oznamovatele.

Pokud se zaměstnavatelé nepřizpůsobí těmto novým směrnicím a neimplementují daný oznamovací systém, mohou se dopustit přestupku. Za takové jednání mohou být potrestáni pokutou až do výše jednoho milionu korun.

Whistleblowing, neboli oznamování pochybení, je využíván v mnoha organizacích jako nástroj na odhalování korupce, podvodu a dalších nelegálních aktivit. Whistleblower (v doslovném překladu "svištící", v našem kontextu pak oznamovatel nebo také udavač) je osoba, která zjistí a následně odhalí nekalé jednání uvnitř organizace, která ji zaměstnává. Důležitým aspektem whistleblowing je, že toto jednání je prováděno ve prospěch veřejnosti a za účelem napravení daného problému.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.