Investiční společnost WCA International, která byla obviněna z podvodu na více než 6000 investorech, představuje reorganizační plán s nadějí na záchranu. Klíčem má být čip, který je zatím jen ve fázi vývoje. Policie nadále vyšetřuje firmu a její bývalé vedení.
Investiční společnost WCA International se dostala do centra zájmu kvůli obvinění z rozsáhlého podvodu na svých investorech. Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyšetřují případ, ve kterém je WCA International podezřelá z podvodu vůči 6000 investorům, kteří přišli o 2,1 miliardy korun. V kauze figuruje také bývalý jednatel firmy, Matouš Polák, který je rovněž stíhán.
WCA International se však snaží přesvědčit věřitele, aby odsouhlasili reorganizační plán, jehož hlavním pilířem má být podíl na inovativním čipu od slovenského startupu Tachyum. Tento čip, který je stále ve vývoji, má být revolučním řešením pro zpracování dat a umělou inteligenci. Ačkoliv se projekt několikrát zpozdil, firma slibuje, že výroba čipu začne v blízké době. Plán reorganizace zahrnuje přesun majetku firmy na nově založenou společnost a věřitelům nabídnutí akcií této nové entity.
Reorganizační plán však čelí kritice části věřitelů a právníků, kteří pochybují o jeho poctivosti a smysluplnosti. Podle advokátní kanceláře Žižlavský by reorganizace mohla znamenat, že většina pohledávek věřitelů zanikne bez náležitého vypořádání. Navíc není jisté, zda se projekt čipů vůbec rozjede a přinese očekávané výnosy.
Policie i nadále vyšetřuje případ podvodu, přičemž výsledky tohoto vyšetřování mohou mít zásadní dopad na schválení reorganizačního plánu.