V zemi s rozvinutou politickou kulturou, jakou by měla být Česká republika, by předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan pod tlakem obvinění odešel ze své funkce, uvádí Ondřej Kopečný, předseda Transparency International. Podobný názor sdílí i jeho předchůdce David Ondráčka. Kontroverze kolem Rakušana a jeho postupů v kauze Mlejnek rozdmýchává debatu o politické kultuře v Česku.


Podle Ondřeje Kopečného, předsedy Transparency International ČR, by ve vyspělých demokraciích ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignoval v souvislosti s kontroverzemi, které ho aktuálně provázejí. Tento názor podporuje i David Ondráčka, protikorupční expert a bývalý šéf této organizace. Kritika směřuje především k Rakušanově roli v jmenování Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).


Petr Mlejnek byl spojen s Michalem Redlem, obviněným v kauze Dozimetr společně s náměstkem pražského primátora Petrem Hlubučkem, členem STAN. Vít Rakušan tuto skutečnost nepovažoval za důvod k Mlejnkově odvolání, přesto Mlejnek nakonec podal rezignaci.


„Vláda vedená Petrem Fialou hlásala změnu a zlepšení politické kultury. Kroky Víta Rakušana však tuto důvěru podrývají," uvedl Kopečný pro Novinky. Dodal, že v zemi s vyspělou politickou kulturou by takový případ vedl k odstoupení člena vlády.


Ondráčka kritizuje Rakušanův amatérský přístup, který podle něj poškodil nejen rozvědku, ale i vládu. „Pokud by se podobná situace stala ve vyspělé zemi, pravděpodobně by to znamenalo konec kariéry pro ministra," komentuje Ondráčka.


Na druhé straně Národní fond proti korupci (NFPK) a Rekonstrukce státu se staví k situaci opatrněji. NFPK považuje rezignaci Mlejnka za adekvátní, ale k odstoupení Rakušana se nevyjadřuje, neboť nedisponuje relevantními důkazy. Rekonstrukce státu hodnotí kladně systémová opatření provedená Ministerstvem vnitra pod vedením Rakušana.


Kauza Mlejnek však není jediným problémem, s kterým se Rakušan potýká. Nedávná tragédie na pražské filozofické fakultě odhalila vážné chyby v rozhodování a policejním zásahu, za což je kritizován i policejní prezident Martin Vondrášek.

Veřejnost a odborníci nyní žádají odpovědi a přemýšlejí, zda by neměli Rakušan a Vondrášek odstoupit z funkce. Tato situace zpochybňuje aktuální stav politické kultury v České republice a naznačuje, že deklarovaná změna směru od současné vlády zatím nepřináší očekávané výsledky.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.