Německá automobilka Volkswagen hlásí 64% pokles zisku za třetí čtvrtletí a Němci čím dál více volají po předčasných volbách. Jak moc krize VW ovlivňuje vládní pozici kancléře Olafa Scholze?
Zprávy o dramatickém poklesu zisku společnosti Volkswagen (VW) ohlásil koncern na začátku minulého týdne. Čistý zisk se snížil na 1,57 miliardy eur ve třetím čtvrtletí letošního roku, zatímco ve stejném období loňského roku dosáhl 4,34 miliardy. Vzhledem k tomu, že je VW akciovou společností, zpráva obratem proletěla burzovním zpravodajstvím po celém světě.
Ekonomická krize VW má dalekosáhlé důsledky pro německou vládu. Očividná roztržka mezi kancléřem Scholzem a ministry financí a průmyslu vyústila v nedávný summit, kde si ale politici nedokázali vyjasnit stanoviska. Scholzova vláda zrušila dotace na výrobu elektroaut a nevytvořila plán, jak se vypořádat s rostoucími cenami energií, čímž prohloubila problémy domácího průmyslu. Výsledkem je značná nespokojenost veřejnosti a rostoucí preference opozičních politiků.
VW trpí také globálními ekonomickými problémy a silnou konkurencí čínských výrobců. Kromě poklesu prodejů v Číně o 10 % čelí VW také nákladům spojeným s uzavřením továrny Audi na elektrické vozy v Bruselu, což společnost stálo 1,2 miliardy eur. Tato situace donutila vedení VW k radikálním krokům, včetně plánovaného uzavření tří továren v Německu, přičemž první na řadě je závod v Osnabrücku.
Mezi německými odbory vládne nespokojenost. Nadine Boguslawská z IG Metall požaduje navýšení platů o sedm procent a varuje, že bez vyšších mezd se německá ekonomika neprobere. Odbory také připravují výstražnou stávku.