Vláda ODS plánuje pro rok 2025 schodek státního rozpočtu, který odborníci přirovnávají k období těžké ekonomické krize. Renomovaní ekonomové varují, že stát si zvykl na život na dluh a současná rozpočtová politika může mít katastrofální následky. Jaké jsou jejich obavy a co to znamená pro budoucnost České republiky?


Vláda vedená  ODS připravuje pro příští rok rozpočet s deficitem 231 miliard korun, což mnozí ekonomové kritizují jako neopodstatněný a nebezpečný krok. Podle odborníků, jako je Vít Hradil a Petr Bartoň, se jedná o deficit, který by byl pochopitelný pouze v době vážné ekonomické krize, nikoliv v roce, kdy se očekává ekonomická stabilita.

Ekonomové varují, že Česká republika si zvykla žít na dluh a jen těžko se odstraňují výdaje zavedené v krizových obdobích, například během pandemie covidu-19. Tato praxe může vést k vážným problémům, pokud stát nebude schopen své dluhy splácet.

Hlavní problém vidí odborníci v tom, že opatření, která měla být původně dočasná, se stala trvalými. Například zrušení superhrubé mzdy nebo neefektivní dotace do soukromého sektoru přispívají k obrovskému nárůstu dluhu. Petr Dufek upozorňuje, že stát takto nemůže fungovat donekonečna, protože jednou narazí na limity půjček, což může vést k dramatickému ekonomickému propadu.

Vít Hradil varuje, že Česká republika ztrácí svou pověst rozpočtově konzervativní země, a obává se, že budeme klouzat dolů na žebříčku zadlužených zemí. Přestože pravicová vláda slibovala rozpočtovou odpovědnost, výsledkem je téměř stejný deficit, jaký by plánovala vláda levicová, což podle Hradila svědčí o celkovém selhání fiskální politiky v České republice.

Pokud nedojde k výrazným změnám v přístupu k rozpočtu, může se stát, že Česká republika bude čelit vážným ekonomickým problémům, které budou mít negativní dopad na její občany i budoucí generace.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.