Česká republika má příliš mnoho vězňů, kteří zatěžují státní rozpočet. To opakovaně zdůrazňuje Národní ekonomická rada vlády (NERV). Ministerstvo spravedlnosti připravuje rozsáhlou novelu trestní politiky, která by měla přinést širší možnosti ukládání peněžitých trestů, trestů v podobě obecně prospěšných prací nebo domácího vězení. Cílem je částečné vyprázdnění věznic.

Vláda chystá velký plán: Změnou trestního zákoníku chce vyprázdnit věznice

Protikorupční linka | Trestní oznámení (protikorupcnilinka.cz)

Vláda Petra Fialy (ODS) se ve svém programovém prohlášení zavázala k prosazování rozšíření konceptu tzv. restorativní justice a zaměření na problémy nadužívání trestní represe u činů s malou společenskou škodlivostí. Zároveň chce vláda rozšířit výkon alternativních trestů, což by mělo vést k prevenci recidivy a odlehčení věznic.


Podle NERV Česko vykazuje jeden z nejvyšších počtů vězňů v EU a vysokou míru recidivy (cca 70 %). Tento stav je připisován špatně nastavenému trestnímu zákoníku a systému probačních služeb. Náklady na vězeňství, sociální systém a vnitřní bezpečnost jsou vysoké, stejně jako náklady ušlých příležitostí ve formě potenciálně vyšší pracovní síly.


Náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) Antonín Stanislav avizoval velkou novelu trestního zákoníku, která by měla vést ke snížení počtu vězňů. Průměrná částka na jednoho vězně činí 1800 korun, v závislosti na míře zabezpečení až 2500 korun. Při současném počtu vězňů nad 19 tisíc se částka vyšplhá na 34 milionů denně, což je ročně zhruba 12 miliard korun.


Reforma měla vstoupit v platnost již od letošního ledna, avšak zatím se tak nestalo. Vláda má ambice novelu schválit do konce volebního období. „Reforma, jejímž hlavním přínosem je soubor opatření v oblasti trestního zákoníku, které by měly snížit počet vězňů, ještě nedorazila do sněmovny,“ uvedl Aleš Dufek, šéf poslanců KDU-ČSL a místopředseda podvýboru pro justici.


Jakub Michálek, předseda pirátských poslanců a člen téhož podvýboru, uvedl, že návrh je připraven a plánuje se jeho představení odborné i široké veřejnosti. Cílem je snížení počtu vězňů, za které dnes platí daňoví poplatníci mnoho miliard korun. Odstranění chybně ukládaných příliš represivních trestů a urychlení návratu odsouzených do normálního života by mělo vést k nižší recidivě.


Vladimíra Lesenská (SPD), místopředsedkyně ústavně-právního výboru, pro redakci ProtikorupčníLinka.cz řekla, že ministr Blažek avizoval, že návrhy projedná i s opozicí. Záměr snížení počtu vězňů vítá, ale upozorňuje, že některé tresty možná zaslouží zpřísnění.


Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka uvedl, že debaty vyústily v návrh, který přináší změny jak v obecné, tak i ve zvláštní části trestního zákoníku. Detaily budou sděleny později, ale již nyní je jasné, že snahou je umožnit ukládání peněžitého trestu ve větší míře a podporovat alternativní tresty, jako jsou obecně prospěšné práce nebo domácí vězení. Cílem je také omezit trestnost u zanedbání povinné výživy.


Pokud jde o možné dopady na vězeňskou populaci, záleží na konečné podobě schváleného návrhu. Návrh by neměl mít vliv na osoby již pravomocně odsouzené.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.