Ombudsman Stanislav Křeček kritizuje vládní návrh na změnu výpočtu srážek ze mzdy pro lidi v exekucích. Upozorňuje, že tyto kroky povedou k větší chudobě mezi zranitelnými skupinami obyvatel, což může vyvolat zvýšení kriminality, rozpad rodin a sociální napětí.
Veřejný ochránce práv, Stanislav Křeček, vyjádřil vážné obavy vůči vládním plánům na reformu exekučních srážek ze mzdy. Ministerstvo spravedlnosti navrhlo zavedení minimální srážky z příjmů, což by podle ombudsmana zasáhlo zejména osoby s nižšími příjmy, jako jsou senioři, matky samoživitelky, nebo pracující s měsíčními příjmy okolo 20 tisíc korun.
Křeček uvádí, že takováto změna povede k větší finanční zátěži pro ty nejzranitelnější skupiny v společnosti. Varuje, že toto zpřísnění může mít za následek zvýšení chudoby, rozpad rodin, a celkově negativně ovlivnit sociální stabilitu v zemi. Kritizuje vládu za to, že tak podstatné změny chce provést prostřednictvím pozměňovacího návrhu, namísto komplexní revize současného systému.
Například u seniorů a lidí s nízkými příjmy, kteří jsou již nyní v exekuci, by se mohly srážky navýšit až o několik stovek korun měsíčně. To by mohlo vést k situaci, kdy budou mít lidé v exekuci menší motivaci pracovat a spíše se uchýlí k pobírání sociálních dávek, které jsou z exekuce vyloučeny. Ombudsman zdůrazňuje, že je potřeba přistupovat k této problematice s větší citlivostí a nabídnout řešení, která neohrozí životní úroveň nejvíce zasažených skupin.
V současné době je diskuse o tomto návrhu stále otevřená a čeká se na reakci vlády na upozornění ombudsmana a dalších neziskových organizací, které se proti této změně postavily.