Bývalý ruský prezident a nynější místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv kritizoval západní politiku vůči Ukrajině jako faktor, který by mohl přivést svět k třetí světové válce. Podle Medveděva je riziko globálního vojenského konfliktu nejen možné, ale i pravděpodobné. Přitom NATO není jisté, jaké budou důsledky, pokud by Ukrajina, vyzbrojená západními zbraněmi, zaútočila na ruský Krym a Rusko by přišlo o dobitá území.


Dmitrij Medveděv, bývalý ruský prezident a nynější místopředseda ruské bezpečnostní rady, ve svých nedávných komentářích varuje, že Západ svou politikou riskuje vyvolání třetí světové války. Medveděv zdůrazňuje, že taková válka by neměla žádné vítěze; mluví o apokalyptických scénářích, jako jsou jaderná zima a masová smrt. Medveděv viní ze současné situace Západ a obviňuje ho z pokusu "skutečně zničit" Rusko, které je největší jadernou velmocí.

Přesto nabízí alternativu v podobě "dlouhého hledání obtížných kompromisů" vedoucích k novému světovému řádu. Rusko je podle něj ochotno diskutovat o kompromisech, pokud budou respektovány jeho zájmy, včetně neexistence "Anti-Ruska". Kromě toho Medveděv navrhuje přerušit nebo snížit diplomatické styky s Finskem, Polskem, pobaltskými zeměmi a Británií.

Medveděv také zdůrazňuje, že aktuální globální napětí je větší než během karibské krize v roce 1962, a poukazuje na nedostatek optimismu v možnost dosažení mírových kompromisů. Tento postoj není nový; již v minulosti Medveděv varoval před globálním konfliktem, naznačujíc, že je pravděpodobný, ale ne nevyhnutelný. Analytici v oblasti bezpečnosti varují, že současná napětá situace na ukrajinsko-ruské hranici by mohla snadno eskalovat do širšího konfliktu. Značná koncentrace ruských vojenských sil u hranic s Ukrajinou nezvyšuje pouze riziko ozbrojeného konfliktu v Ukrajině samotné, ale také hrozbu nezamýšleného konfliktu na širší geopolitické úrovni. Podle analytiků by k takovému scénáři mohlo dojít i kvůli nepředvídatelným faktorům, jako jsou blízká setkání na moři nebo ve vzduchu, nervozita mezi vojenskými silami nebo nesprávný odhad situace. „Eskalace může být opravdu rychlá," zdůrazňují odborníci.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.