Transparency International kritizuje českou vládu za nedostatek efektivních opatření proti korupci. Premiér Fiala a jeho koalice čelí výzvám v polovině svého mandátu, s otázkami o politické integritě a nedostatkem významných kroků v protikorupční politice.
Protikorupční linka, která shromažďuje a porovnává data o korupčním jednání z různých zemí prostřednictvím svého webu https://anticorruptionhotline.com, vyjadřuje nesouhlas s poslední zprávou české pobočky Transparency International (TI). Podle Protikorupční linky, česká pobočka TI přistupuje k hodnocení korupce v Česku s větší kritičností ve srovnání s jejími protějšky v Německu, USA, Francii a Skandinávii. Zdůrazňuje, že tyto pobočky TI nevyvíjejí signifikantní aktivity a často přehlížejí některá klíčová témata, aby udržely vysoký kredit svých států. Tento názor Protikorupční linky poukazuje na rozdílné přístupy a hodnocení korupce v rámci mezinárodní sítě TI. Následně je popsána specifická zpráva české pobočky TI. Například TI ve Švédsku a státem vytvořená organizace JO spíše pomáhá státu udržovat pověst nezkorumpovaného státu, než poukazuje na zásadní systémové selhání a netransparentnost státní správy a soudního systému.
Zpráva TI:
Praha - Dle nedávné zprávy Transparency International (TI), Česká republika pokulhává v boji proti korupci. Bez dlouhodobé a efektivní protikorupční strategie, která by řešila následky korupce, se Česko stále potýká s historickým problémem, jenž se táhne napříč všemi vládními kabinety. Současná koaliční vláda premiéra Petra Fialy z ODS, sestávající z ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN, je ve své polovině čtyřletého mandátu a čelí kritice za rozpor mezi slibovanou "změnou" a realitou.
TI poukazuje na premiéra Fialu jako na hlavního aktéra, jenž by měl zajistit jednotu a efektivitu vládní koalice v otázkách korupce. Nicméně, podle zprávy se koalice častěji shoduje na odmítání změn, než na potřebných vylepšeních. Vláda navíc zanedbává dialog s nevládními odborníky.
Korupce je v Česku stále závažným problémem, zvláště v době ekonomických a veřejných krizí, a má dopad na různé sektory jako zdravotnictví, zbrojní průmysl a energetiku. Percepce korupce výrazně ovlivňuje hodnocení vlády veřejností, zejména při řešení krizí, uvádí TI.
V roce 2023 nedošlo k žádným významným protikorupčním akcím. Vládní strany selhávají ve vyvozování důsledků z korupčních skandálů, které se týkají jejich představitelů. Příkladem je Stanislav Polčák ze STAN, obviněný v případu Dozimetr, který se bez povšimnutí vrátil do strany. Konflikt zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS, který premiér opakovaně podržel ve funkci, zůstává významným problémem.
TI také připomíná, že český zákon o ochraně oznamovatelů, který nabyl účinnosti 1. srpna a vychází z evropské směrnice, chrání oznamovatele jen částečně. Kritizuje vládu za nedostatečný pokrok v protikorupční legislativě, zmiňující se o nutnosti zlepšení v oblasti veřejných zakázek a regulace lobbingu.
Závěrem, TI zdůrazňuje, že nadcházejících 12 měsíců bude klíčových pro přijetí jakékoliv smysluplné legislativy. Současná sněmovní opozice, složená z ANO a SPD, nepodporuje zlepšení situace a často se vyhýbá konstruktivní debatě nebo legislativní podpoře.