Alexej Navalnyj, prominentní ruský opozičník a kritik Kremlu, zemřel za nejasných okolností ve vězeňském táboře. Po návratu z léčby otravy v Německu byl Navalnyj zatčen a odsouzen na dlouhá léta. Jeho smrt přichází v kritickém předvolebním období, kdy se Rusko chystá na prezidentské volby.
V kontroverzním a zároveň smutném zvratu osudu Alexej Navalnyj, vůdčí postava ruské opozice proti vládě prezidenta Vladimira Putina, zemřel ve vězeňském táboře. Přestože měl po úspěšné léčbě své otravy v Evropě možnost zůstat mimo dosah ruských úřadů, rozhodl se vrátit do vlasti, kde byl ihned po příletu zadržen. Následovala řada soudních procesů, které mu vynesly tresty v celkové délce desítek let ve vězení.
Navalnyjova smrt nastala v nápravné kolonii č. 3 na Jamalu, kde se po procházce necítil dobře a ztratil vědomí. I přes okamžitý zásah zdravotnického personálu a resuscitační pokusy byla jeho smrt konstatována. Federální vězeňská služba prozatím neupřesnila příčinu úmrtí, což vyvolává spekulace a obavy o transparentnost a podmínky v ruských vězeňských zařízeních.
Smrt Navalného přichází v napjatém období krátce před prezidentskými volbami, v nichž má Putin znovu kandidovat. Informace o úmrtí vyvolaly rozruch jak v Rusku, tak mezinárodně, s očekáváním, jak se situace odrazí na politické klima v zemi.
Navalnyj, který dlouhodobě kritizoval korupci na nejvyšších místech ruské politiky a obvinil Putina z pokusu o jeho otrávení, byl převezen do jedné z nejpřísnějších věznic za polárním kruhem. Zde prožil poslední měsíce svého života v extrémně náročných podmínkách, což sám popisoval s typickým sarkasmem.
Navalného smrt vyvolává řadu otázek ohledně bezpečnosti a zdraví vězněných osob v Rusku, zvláště těch, kteří jsou považováni za politické vězně. Jeho úmrtí je tak nejen tragédií pro jeho rodinu a příznivce, ale také pro ruskou opozici a mezinárodní společenství, které ztrácí jednoho z nejloudavějších kritiků současného ruského režimu.