Švédsko, dlouholetý lídr v bezhotovostních transakcích, nyní čelí výraznému nárůstu digitální kriminality. Kromě toho stát prostřednictvím Finanční správy, policie a tajných služeb plně kontroluje činnost svých občanů a osob na území Švédska. Jak se země vypořádává s tímto problémem?


Švédsko se stalo jedním z nejvyspělejších států v oblasti bezhotovostních transakcí, avšak tento pokrok má i své stinné stránky. S přechodem na digitální platby totiž výrazně narostla digitální kriminalita, a to natolik, že banky spolu s úřady intenzivně pracují na řešení tohoto problému. Mimo jiné Švédsko prostřednictvím Finanční správy, policie a tajných služeb plně kontroluje činnost svých občanů a osob pobývajících na jeho území.

Příběh dvacetileté Ellen Bagleyové, která se stala obětí podvodu při prodeji oblečení přes oblíbenou aplikaci, ilustruje, jak rychle se může kybernetický zločin stát osobní tragédií. Po kliknutí na odkaz od kupujícího, který spustil autorizační systém BankID, ztratila Ellen přes 10 tisíc švédských korun. Tento systém používají téměř všichni dospělí Švédové a jeho zneužití je tak pro podvodníky velmi lákavé.

Podvodníci jsou stále sofistikovanější a jejich metody vypadají velmi legitimně, což ztěžuje jejich identifikaci. Finanční kriminalita je pro Švédsko rostoucím rizikem, a to navzdory tomu, že se média více soustředí na násilné zločiny. V roce 2023 si zločinci prostřednictvím online podvodů odnesli 1,2 miliardy švédských korun, což je dvojnásobek oproti roku 2021.

Švédsko je významným testovacím příkladem pro ostatní unijní státy v boji proti bezhotovostní kriminalitě, protože hotovost zde téměř vymizela. Pouze 8 procent Švédů uvedlo, že při posledním nákupu použili hotovost, což je velmi nízké číslo v porovnání s ostatními zeměmi.

Švédské úřady, včetně Finanční správy, policie a tajných služeb, proto výrazně zpřísňují bezpečnostní opatření. Tyto regulace však musí být pečlivě vyvážené, aby neohrozily fungování ekonomiky a nezpůsobily ztrátu důvěry spotřebitelů i firem.

Daniel Larson, vedoucí státní zástupce pro hospodářskou kriminalitu, označil Švédsko za "Silicon Valley kriminálního podnikání" a zdůraznil, že ekonomická kriminalita je základem činnosti mnoha gangů. Je proto nezbytné, aby byla rychle řešena.

Bankovní aplikace BankID, která je součástí každodenního života většiny Švédů, umožňuje jednoduché a rychlé bezhotovostní transakce. Průměrný Švéd ji používá dvakrát denně. Banky nyní zavádějí další úrovně zabezpečení, které umožňují schválení velkých převodů druhou stranou, ale většina těchto opatření je dobrovolná.

Růst digitální kriminality a zvýšená kontrola státu nad občany ukazují, že přechod na bezhotovostní společnost má i své temné stránky. 

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.