Švédsko čelí prvnímu případu nové varianty virového onemocnění mpox mimo Afriku. Ministr zdravotnictví Jakob Forssmed potvrdil výskyt nebezpečné varianty Clade I, která se objevila v okolí Stockholmu. Světová zdravotnická organizace vyhlásila nejvyšší stupeň varování. Jak Švédsko reaguje na tuto zdravotní hrozbu?

Švédsko čelí prvnímu případu nové varianty mpox - opičí neštovice mimo Afriku

Švédsko se stalo první zemí mimo Afriku, kde byl zaznamenán případ nákazy novou variantou viru mpox, dříve známého jako opičí neštovice. Švédský ministr zdravotnictví Jakob Forssmed oznámil, že tato nebezpečná varianta, označovaná jako Clade I, byla diagnostikována v okolí Stockholmu. Nemocný jedinec žil dříve v oblasti postižené touto nemocí v Africe, jak uvedla na tiskové konferenci ředitelka Agentury pro veřejné zdraví Olivia Wigzellová.

Výskyt této nové varianty mpox ve Švédsku představuje první případ mimo africký kontinent, což vyvolává obavy o šíření nemoci do dalších částí světa. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu vyhlásila nejvyšší stupeň varování kvůli šíření této nové varianty v Africe, kde už v úterý Africká unie vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení veřejného zdraví na celém kontinentu.

Ministr Forssmed ujistil veřejnost, že zásoby vakcín proti mpoxu jsou ve Švédsku dostatečné a zatím není nutné přijímat další bezpečnostní opatření. Švédsko je tak podle něj dobře připraveno na případný nárůst počtu případů a veřejnost nemusí podléhat panice.

Mpox je virové onemocnění, které se přenáší ze zvířat na člověka, ale také těsným fyzickým kontaktem s infikovanou osobou. Od ledna 2022 bylo v 16 afrických zemích zaznamenáno 38 465 případů mpoxu, z nichž 1456 skončilo smrtí. V letošním roce se počet případů zvýšil o 160 procent ve srovnání s loňským rokem, přičemž nejpostiženější oblastí zůstává Kongo.

Švédsko se nyní připravuje na možný nárůst případů a sleduje situaci velmi bedlivě. Opatření budou případně přizpůsobena dalšímu vývoji, přičemž hlavním cílem je ochrana veřejného zdraví a prevence dalšího šíření nemoci.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.