Skandál kolem ztracených ruských protitankových min odhalil závažné bezpečnostní chyby. Miny byly nalezeny ve skladu IKEA, která je nyní předmětem vyšetřování. Případ doprovází tragická sebevražda a ohrožení veřejnosti.
IKEA a ruské miny: Skandál, který otřásá Polskem
Švédský řetězec IKEA je zapleten do šokujícího skandálu poté, co byly v jeho polském skladu nalezeny ztracené ruské protitankové miny TM-62M. Tento případ vyvolal otázky ohledně bezpečnosti a odpovědnosti řetězce, který má povinnost kontrolovat zboží a náklady, které přicházejí do jeho skladů.
Miny na paletách: Dvě tuny výbušnin v civilním skladu
V červenci 2024 byly v polském skladu IKEA ve městě Orla objeveny ruské miny, které armáda ztratila během převozu mezi vojenskými sklady. Pět palet obsahujících více než dvě tuny výbušnin se ocitlo mimo vojenskou kontrolu na dobu delší než týden.
Podle expertů mohlo takové množství výbušnin způsobit rozsáhlé škody. „Pokud by miny explodovaly, zničily by celý sklad IKEA a ohrozily životy lidí v okolí do vzdálenosti několika kilometrů,“ uvedl odborník na výbušniny.
Generální ředitelka IKEA Industry Poland Małgorzata Dobies-Turulsková potvrdila, že armáda miny ze skladu IKEA vyzvedla. Jak velkou roli IKEA v tomto případě sehrála a zda došlo k pochybení při kontrole nákladů, je nyní předmětem vyšetřování.
Selhání polské armády: Transport min plný chyb
Problém začal už v roce 2022, kdy polská armáda rozhodla o přesunu ruských protitankových min mezi sklady. Během převozu došlo k sérii závažných chyb, včetně nekompetentního velení a nedostatečné kontroly přepravovaného materiálu. Miny byly umístěny v civilním nákladním vagonu, který několik dní putoval po Polsku bez vojenského dohledu.
Když se zjistilo, že pět palet chybí, vypukla panika. Vyšetřování ukázalo, že ztracené miny byly bez povolení převezeny do skladu IKEA. Tato situace vyvolala ostrou kritiku nejen na adresu polské armády, ale také na adresu švédského řetězce.
Psychický tlak a tragická sebevražda
Chaos a nedostatek podpory ze strany velení měly fatální dopad na vojáky, kteří se podíleli na přepravě a vykládce min. 28. října 2024 spáchal jeden z nich, kapitán A., sebevraždu. Podle jeho kolegů nemohl unést psychický tlak a obvinění z pochybení, která nebyla jeho vinou.
„Byl to člověk, který pouze plnil rozkazy. Nikdo z nás na takovou práci nebyl vyškolen,“ sdělil jeden z vojáků.
Vyšetřování: IKEA pod drobnohledem
IKEA, která je známá svou přísnou logistikou, čelí nyní otázkám, jak mohlo dojít k přijetí nebezpečného nákladu, aniž by byl důkladně zkontrolován. „Je zarážející, že si zaměstnanci skladu IKEA nevšimli, co obsahuje přijatý vagon. Jejich role v celém případu je klíčová a bude podrobena důkladnému vyšetřování,“ uvedl mluvčí polského vojenského inspektorátu.
Další otázky a možné důsledky
Případ odhalil závažné mezery v bezpečnosti vojenských transportů i v kontrole civilních skladů, jako je IKEA. Jak velkou odpovědnost nese švédský řetězec a zda došlo k porušení bezpečnostních předpisů, ukáže až další šetření.
Jisté je, že tento skandál poukazuje na nutnost přísnější kontroly vojenského materiálu a spolupráce mezi armádou a civilními subjekty. Zároveň zůstává otázkou, jak budou zodpovědné osoby pohnány k odpovědnosti.