Poslanecká sněmovna odsouhlasila zákon o preventivní restrukturalizaci, který má za cíl pomoci podnikatelům, jež se ocitli v přechodných finančních potížích, vyhnout se úpadku.
Na návrh Pavla Staňka z ODS byla ve vládní předloze upřesněna strategie pro zjednodušení přípravy preventivní restrukturalizace a definovány strany, které nebudou tímto procesem ovlivněny. Nyní bude návrh předložen k posouzení Senátu, stejně jako navazující novelu insolvenčního zákona, kterou rovněž schválila dolní komora parlamentu.
Hlavním principem preventivní restrukturalizace je uzavření dohody mezi podnikatelem a jeho hlavními věřiteli, přičemž provoz podniku bude nadále pokračovat. Tento postup, který má za cíl předcházet úpadku a obnovit nebo zachovat fungování obchodního závodu, se bude nazývat preventivní restrukturalizace. Podnikatel má dosáhnout finančního zotavení hlavně prostřednictvím vyjednávání o restrukturalizačním plánu se svými věřiteli, které si sám vybere. Věřitelům, které neosloví, třeba protože jejich pohledávky nejsou příliš vysoké, budou zachována všechna jejich práva.
Podnikatel zahájí preventivní restrukturalizaci tím, že pošle vybraným věřitelům výzvu. Společně s tím jim zašle takzvaný sanační projekt, aby mohli o něm diskutovat. Na rozdíl od insolvenčního řízení se do preventivní restrukturalizace zapojí pouze vybraní klíčoví věřitelé, které podnikatel osloví. Pohledávky ostatních věřitelů bude podnikatel řešit v dohodnutých lhůtách splatnosti. Další odlišností od insolvenčního řízení je, že soud nebude informace o restrukturalizaci publikovat, což má omezit dopady negativní publicity.