V obrovském skandálu je zapletena Česká obec sokolská (ČOS), kde zaměstnankyně pomocí sofistikovaného podvodu a falzifikovaných dokumentů ukradla 40 milionů korun. Po odhalení tragicky skončila sebevraždou. Případ, který ohromil svou důmyslností, nyní řeší policie.
V tichých kancelářích České obce sokolské (ČOS), která je symbolem tělovýchovné činnosti a národní hrdosti, otřásl nečekaný skandál. Zaměstnankyně organizace, jejíž identitu zatím nebylo možné zveřejnit, provedla rozsáhlý finanční podvod, jehož výsledkem je ztráta minimálně 40 milionů korun. Tento šokující příběh představuje nejen obrovskou finanční ránu pro ČOS, ale také morální úder pro společnost, která se snaží uchovávat české sportovní a kulturní tradice.
Podvodnice, o které se mluvčí Sokola Radek Smekal vyjádřil jako o "profesionální", využila sofistikovaně falzifikované dokumenty k tomu, aby oklamala nejen ČOS, ale i bankovní instituci. Tento čin je předmětem vyšetřování ze strany policie, na jejíž spolupráci se ČOS maximálně soustředí. Případ byl otevřen na základě podnětu od Finančního analytického úřadu a vyšetřován pro trestný čin podvod.
Policisté a vyšetřovatelé jsou ohromeni nejen rozsahem škody, ale i důmyslností podvodu a kvalitou použitých falzifikátů. "Nad důmyslností podvodu i kvalitou falzifikátů se pozastavovali i vyšetřovatelé," uvedl Smekal, dodávající, že přesné detaily případu zůstávají vzhledem k probíhajícímu vyšetřování utajeny.
Starostka Sokola Hana Moučková podala jako statutární orgán přihlášku ČOS jako poškozeného do trestního řízení. Přesný rozsah škody je teprve předmětem zjišťování, přičemž organizace nyní prověřuje všechny aktivity pachatelky ve spolupráci s právními zástupci, bankou a kriminální policií.
Přes tento závažný incident mluvčí ČOS ujistil veřejnost, že financování běžné činnosti spolku a přípravy na letošní všesokolský slet nebudou ovlivněny. ČOS, která v roce 2022 hospodařila s příjmy přesahujícími 120 milionů korun, plánuje na léto v Praze všesokolský slet s rozpočtem přes 150 milionů korun, na jehož financování se má podílet mimo jiné Národní sportovní agentura, příspěvky a účastnické poplatky sokolů, hlavní město Praha a kraje.
Tento případ zanechává mnoho otázek ohledně bezpečnostních a kontrolních mechanismů v ČOS i v bankách a vyvolává diskusi o potřebě jejich dalšího zdokonalení. Smekal uzavřel s tím, že organizace provede interní audit a na základě jeho výsledků zpřísní kontrolní mechanismy, aby se podobným situacím v budoucnu zabránilo.