Senátoři považují Istanbulskou úmluvu, která je zaměřena na ochranu žen před diskriminací a násilím, za diskriminující vůči mužům. Tato skupina osmi senátorů, většinou z vládních stran, výslovně úmluvu odmítá,


Senátoři považují Istanbulskou úmluvu, která je zaměřena na ochranu žen před diskriminací a násilím, za diskriminující vůči mužům. Tato skupina osmi senátorů, většinou z vládních stran, výslovně úmluvu odmítá, argumentují tím, že preferuje ženy a nezakotvuje rovné postavení pro muže. Ani ústavně-právní výbor nenavrhoval ratifikaci úmluvy, jelikož ji považuje za dokument podložený ideologií.


„Istanbulská úmluva zahrnuje diskriminaci mužů, neboť požaduje speciální opatření pro ochranu žen,“ prohlásil senátor za ODS Tomáš Jirsa. Toto stanovisko sdílí i senátoři Michael Canov (SLK), Jiří Čunek (KDU-ČSL), Zdeněk Hraba (nestr. za STAN), Jitka Chalánková (nestr.), Daniela Kovářová (nestr.), Jiří Oberfalzer (ODS) a Jiří Vosecký (STAN), kteří jsou iniciátory tohoto odporu v Senátu.


Čunek dodává, že úmluva „infikuje český právní systém“. Podle něj úmluva neposkytuje žádnou novou ochranu, je jen nadbytečnou normou.


Senátoři se domnívají, že úmluva je zbytečná, protože jakékoli násilí už nyní Česko trestá. Své argumenty shrnuli do dvoustránkového dokumentu, který poslali ostatním senátorům. „V žádné zemi po ratifikaci Istanbulské úmluvy násilí nekleslo,“ uvádějí autoři. „Neexistuje žádný výzkum, který by potvrdil, že změna rolí žen a mužů vede ke snížení domácího násilí. Jde jen o politickou vizi,“ dodávají.


Podle nich úmluva navíc diskriminuje muže. „České právo staví na rovnosti a individuálním přístupu v každém jednotlivém případě. Proč mají být dospělé ženy automaticky považovány za zranitelnější než například malí chlapci nebo senioři, což by vyvrátilo domácí násilí u stejnopohlavních dvojic a je v rozporu s mezinárodními závazky, jimiž je ČR vázána?“ uvádějí senátoři.


Čeští senátoři považují za nepravdivé předpoklady úmluvy, že ženy jsou výrazně více postiženy domácím násilím než muži. „Muži se téměř nepřiznávají k domácímu násilí a na rozdíl od žen více trpí psychickým násilím. Další nepravda je, že násilí je pevně spojeno s muži, že ho spáchávají právě oni a prakticky vždy, což si Istanbulská úmluva klade za cíl změnit,“ dodávají.


Nemají rádi ani to, že úmluva používá termín „gender“ a tím ho přináší do českého právního řádu. Podle nich by ratifikace úmluvy poskytla „neomezená oprávnění“ monitorovací skupině a výboru smluvních stran, které mají dle úmluvy právo sledovat dodržování úmluvy.


Čunek upozornil, že tento orgán má dohlížet na to, zda jednotlivé státy správně implementovaly všechna ustanovení úmluvy do svých právních řádů. „Když se podíváte na výsledky tohoto orgánu, tak Itálie podle něj málo chrání liberální hodnoty, a naopak klade důraz na tradiční pojetí rodiny jako otce, matky, dětí,“ upozornil Čunek.


Při středečním projednávání úmluvy v ústavně-právním výboru opět převažovala kritika. Zejména proto, že řada členů výboru patří mezi výše zmíněné odpůrce. Proti přijetí úmluvy se postavili senátoři Hraba, Canov a senátorky Chalánková, Kovářová a Ivana Váňová (KDU-ČSL). Při hlasování se zdržel šéf výboru Tomáš Goláň (ODS). S doporučením neratifikovat nesouhlasily Miroslava Němcová (ODS) a Hana Kordová Marvanová (za ODS). Výbor také přijal usnesení, ve kterém konstatuje, že jde o „ideologický dokument, který v praktické rovině obětem domácího násilí nepomůže“.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.