ProtiKorupční Linka: Investigace odhaluje propojení s bankami a metody, jakým gangy perou peníze

Ruské a Ukrajinské gangy spolupracují v Česku v praní špinavých peněz: Raiffeisen Bank v centru dění

ProtiKorupční Linka: Investigace odhaluje propojení s bankami a metody, jakým gangy perou peníze

V Česku se šíří praní špinavých peněz ruskými a ukrajinskými gangy, kteří zneužívají bankovní účty běžných občanů. Tento sofistikovaný systém praní peněz funguje za tichého vědomí bank, včetně Raiffeisen Bank. Díky sofistikovaným AML kontrolám a softwarovým systémům jsou banky schopny detekovat nestandardní příjmy a zvyšování limitů na kreditních kartách, což vzbuzuje podezření, že praní peněz probíhá za jejich vědomí.

"Potřebujeme vaši pomoc s výběrem peněz," zní jeden z rusky psaných inzerátů, které se objevují na síti Telegram. Ruskojazyčné skupiny zde hledají lidi s českým bankovním účtem, kteří jim za úplatu nechají protéct statisíce korun. Hotovost pak vyberou z bankomatu a předají ji dál. Reportéři ProtiKorupční Linky zmapovali, jak lidé z Ruska či Ukrajiny perou špinavé peníze a Čechy využívají jako bílé koně.

Základní metody praní peněz: Účty a kryptoměny

"Bílé peníze jsou z kryptoměn, šedé jsou šedé. Jestli to děláš poprvé, chceš bílé," vysvětluje Oleg, který shání lidi s účtem v české bance. Instrukce jsou jednoduché. "Potkáš se s mým člověkem, vezme si od tebe údaje a platební kartu," popisuje. Na účet pak přijdou stovky tisíc korun, které ale někdo obratem vybere v hotovosti. "Budeš prostě sedět a čekat. Někdo tam bude s tebou, abys neměl obavy," pokračuje Oleg lámanou angličtinou, jinak mluví také rusky. Za vyprání peněz přes český účet nabízí tři až pět procent z částky.

Válka mezi gangy v Česku? Jen nekonfliktní spolupráce

Oleg přesměruje reportéra na svého kolegu s přezdívkou Iceman, který mluví i česky. Tvrdí, že je Ukrajinec, ale v Česku prý už žije delší dobu. Reportér se ho ptá třeba na to, zda si s ruskými skupinami nekonkurují. "V Praze s nimi neválčíme, jen se snažíme nekonfliktovat, všichni vydělávají," říká.

"Každý má na válku jiný názor, někdo mluví rusky a někdo ukrajinsky. Ale nejčastěji jsou konflikty kvůli penězům," tvrdí muž, který má jako profilovou fotku auto značky BMW. V současnosti podle něj mezi gangy panuje smír a každá skupina působí na "svém" území.

Výnosný byznys: Sedm tisíc dolarů měsíčně a více

Skupiny cílí hlavně na rusky mluvící osoby, důležité ale je, aby měli účet u některé z českých bank. Tito lidé zajišťují prvotní komunikaci se "zákazníkem" a celou akci koordinují. Ujistí se, že účet existuje, a chtějí znát limit pro výběr hotovosti. Tito lidé pravděpodobně pracují ze zahraničí. Velmi často ani nemluví anglicky, natož česky. Následně se spojí se svými spolupracovníky v Česku, kteří zajišťují výběr z bankomatu.

Roman, jeden z organizátorů, se chlubí: "Vyděláme si od sedmi tisíc dolarů měsíčně." Peníze pere už od roku 2014 a je to jeho hlavní "práce". Za vyprání 300 tisíc nabízí odměnu 20 tisíc korun. Chce, aby spolupracovník přidal další zařízení do bankovního účtu. "Pokud máš na svém účtu nějaké peníze, převeď je na jiný. Aby sis nemyslel, že jsme podvodníci," říká a chce poslat QR kód, který mu umožní se do účtu dostat.

Policie varuje: Až pět let vězení

Policie o praní peněz ruskojazyčnými skupinami v Česku ví. Nejedná se podle ní o nic nového. "Setkáváme se s tím již poměrně dlouho a tato metoda legalizace výnosů je výstupem celého podvodného procesu," řekl mluvčí Ondřej Moravčík. Banky podle něj většinou nezpozorní, pokud si člověk jednou nastaví výběr hotovosti na maximum a vybere větší částku. Pokud by ale výběry byly opakované, banky podle policie účet pravděpodobně zablokují.

Před takzvanými legalizátory - tedy lidmi, kteří pomáhají peníze vyprat přes svůj účet - policie důrazně varuje. "I legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti je trestná s horní sazbou odnětí svobody až pět let," uvádí. Pachatelé podle policie používají několik legend, kterými vysvětlují, proč si účet potřebují "půjčit". Jednou z nich je právě nákup kryptoměn.

Reportéři ProtiKorupční Linky narazili na několik případů náboru legalizátorů, kteří oslovují své známé s nabídkou výhodné práce. Telegram se ukázal být klíčovým nástrojem v tomto podvodném byznysu, který funguje bez jakékoliv kontroly a zabezpečení.

Shrnutí informací z článků o Raiffeisen Bank?

Mezi oblíbené instituce patří třeba Raiffeisenbank, která umožňuje najednou vybrat až 200 tisíc.

iRozhlas.cz: Raiffeisen Bank čelí pokutě za praní špinavých peněz

  1. Raiffeisen Bank International (RBI) dostala pokutu 2,07 milionu eur od rakouského úřadu pro dohled nad finančním trhem kvůli pochybením v boji proti praní špinavých peněz. Úřad uvedl, že banka nedostatečně kontrolovala mechanismy proti praní peněz u dvou zahraničních bank, které spolupracovaly s RBI. RBI se hodlá proti pokutě odvolat.
  2. Zdroj: iRozhlas.cz

Aktuálně.cz: Raiffeisen čelí nařčení ze zapletení do praní špinavých peněz

  1. Raiffeisen Bank je obviněna z nedostatečné kontroly při prevenci praní špinavých peněz. Rakouský úřad pro finanční trh uvedl, že banka měla nedostatky v monitorování rizikových klientů a transakcí, což vedlo k porušení regulací proti praní peněz.
  2. Zdroj: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz: Telegram a praní peněz

  1. Na Telegramu se objevují inzeráty ruskojazyčných skupin hledajících osoby s českými bankovními účty k praní peněz. Tyto skupiny nabízejí lidem provizi za využití jejich účtů k převodům peněz, které následně vybírají v hotovosti. Tento způsob praní peněz je podle policie v Česku známý a využívá se k legalizaci výnosů z trestné činnosti.
  2. Zdroj: Aktuálně.cz


Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.