Hospodářská propast mezi EU a USA se prohlubuje. Válka je jen jednou z příčin


Rozdíl v hospodářském výkonu mezi EU a USA se dále prohlubuje. Konflikt je pouze jedním z faktorů.

V roce 2008 byly ekonomie USA a Evropské unie srovnatelné. Od té doby se však EU začala ekonomicky opozadit a každý rok se propast mezi těmito dvěma ekonomikami prohlubuje. Tento trend je patrný téměř ve všech sektorech, včetně energetiky, kapitálových trhů a vyššího vzdělání.

Odborníci varují, že se prohlubující hospodářská zaostalost EU může projevit na životní úrovni obyvatel. EU je navíc silně závislá na amerických trzích. "Toto platí zejména pro technologický a vojenský sektor, což podkopává snahy EU o strategickou nezávislost," uvádí Gideon Rachman z Financial Times.

Sedm největších technologických společností na světě podle tržní kapitalizace je amerických. Technologický sektor v Evropě ovládají Apple, Microsoft a Amazon. Mezi dvaceti nejúspěšnějšími společnostmi jsou pouze dva evropské subjekty, SAP a ASML. Dokonce i Čína je na tom lépe.

V sektoru umělé inteligence pravděpodobně evropské společnosti také nezískají významnější postavení. Mezi padesáti nejinovativnějšími společnostmi na světě je jen osm evropských společností, což je o polovinu méně než před dvěma lety, jak uvádí průzkum poradenské firmy Boston Consulting Group. V první polovině žebříčku jsou dokonce jen dvě evropské firmy. "V roce 2008 byla ekonomika EU dokonce větší než americká. Nyní je ale o téměř třetinu menší," uvádí Jeremy Shapiro, ředitel výzkumu Evropské rady pro zahraniční vztahy.

Válka také má svou cenu
V roce 1990 představovala Evropa 44% světové produkce polovodičů. Od té doby se tento podíl snížil o 35%. USA naopak v této oblasti postupně rostou a do roku 2025 otevřou 14 nových továren. V Evropě to bude jen deset a v Číně a na Tchaj-wanu dokonce třicet čtyři.

EU také chybí prestižní univerzity, které by dodávaly talenty pro technologické firmy. Soukromý kapitál pro financování start-upů je podle odborníků také snadněji dostupný v USA.

Paul Achleitner, poradce Deutsche Bank, dokonce tvrdí, že Evropa je v současnosti zcela závislá na amerických kapitálových trzích. "Investoři, pokud chcete dosáhnout něčeho velkého, vraťte se do Ameriky," radí.

Další výhodou pro USA jsou levné a bohaté zásoby energetických komodit. Díky břidlicové revoluci se USA staly největším světovým producentem ropy a plynu. Evropa takové štěstí nemá a v době války na Ukrajině jsou vysoké ceny energií další velkou překážkou pro hospodářský rozvoj EU. Evropský průmysl podle Gideona Rachmana platí za energie čtyřnásobně více než ten americký.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.