V pražském soudním sále se odehrála další kapitola dlouhotrvajícího sporu mezi Lukášem Rosolem a Českým tenisovým svazem (ČTS), který odhaluje nejen finanční neshody a zákulisní manipulace, ale i hlubší rozkol v rámci národního týmu. S případem související obvinění zahrnují manipulaci s odměnami, nahrávání telefonních hovorů a tvrdá obvinění směřovaná jak ze strany hráčů, tak vedení svazu. Tento spor nejen že vrhá stín na český tenis, ale také odkrývá složitost vztahů a nevyřčených pravidel v profesionálním sportu.


Ve stínu lesklých trofejí a vítězných úsměvů českého tenisu se odehrává drama, jehož děj připomíná spíše scénář pro soudní drama než sportovní událost. Příběh Lukáše Rosola a Českého tenisového svazu (ČTS) vrcholí u Obvodního soudu pro Prahu 7, kde se konalo druhé slyšení v případu, který byl veřejnosti dosud znám jen okrajově. Rosol, olympionik a hrdina několika davisových pohárů, žaluje ČTS o 50 000 dolarů za to, že byl podle něj neprávem vyřazen z týmu těsně před odjezdem na finálový turnaj Davis Cupu v roce 2021.

Tento spor však není jen o penězích. Je to příběh o vzájemných obviněních, nedorozuměních a o tom, jak tenká je hranice mezi týmovým duchem a individuálními zájmy ve vrcholovém sportu.

Zrod konfliktu

Vše začalo v roce 2021, kdy Lukáš Rosol, tehdy 272. hráč světového žebříčku, byl nominován do českého daviscupového týmu jako pátý hráč, tedy hráč, který neměl v Innsbrucku prakticky šanci nastoupit. Přesto se Rosol cítil být součástí týmu, nejen díky svému přínosu v minulosti, ale i díky smlouvě, která mu měla zaručit účast a odměnu 50 000 dolarů za start.

Konflikt vygraduje ve chvíli, kdy se začnou objevovat neshody ohledně distribuce finančních odměn mezi hráči. ČTS, vedený dlouholetým prezidentem Ivem Kaderkou, se snaží situaci řešit, ale narazí na odpor nejen ze strany Rosola, ale i dalších hráčů. Podle Kaderky došlo k manipulaci a nátlaku na mladší hráče týmu, za což označuje především Rosola.


Peníze, právo a zklamání

V srdci sporu jsou peníze – konkrétně podíl z prize money Davis Cupu, který se mezi hráče rozděluje podle interní dohody. Rozdělení této sumy, která pro rok 2021 činila 400 tisíc dolarů pro celý tým, se stalo kamenem úrazu. Rosol, společně s dalšími hráči, usiloval o přerozdělení odměn tak, aby reflektovaly nejen aktuální výkonnost, ale i přínos a zásluhy za minulé úspěchy.


Prezident Kaderka a další členové vedení ČTS naopak chtěli dodržet původní dohodu, která odměny rozdělovala nerovnoměrně, avšak podle jejich názoru spravedlivě, s ohledem na aktuální výkonnost a přínos pro tým v daném roce.


Bitva v soudní síni

Ve soudní síni se střetly nejen rozdílné pohledy na spravedlivé rozdělení odměn, ale i otázka morálních a etických principů sportu. Rosolova strana argumentovala, že jeho vyřazení z týmu bylo nejen neoprávněné, ale i škodlivé pro morálku celého týmu, a žádala o náhradu ztráty příjmu ve výši 50 000 dolarů.


ČTS na druhou stranu poukázal na Rosolovo chování, které podle nich narušovalo týmovou harmonii a bylo v rozporu s principy fair play. Kromě finančních sporů se objevily i obvinění z nahrávání telefonních hovorů a manipulace s mladšími hráči, což celý případ obklopuje aurou nejistoty a vzájemných obvinění.


Závěr

Případ Rosol vs. ČTS je víc než jen soudní spor. Je to zrcadlo, v němž se odrážejí nejen osobní ambice a zklamání, ale i hlubší problémy správy sportu a týmové dynamiky. Bez ohledu na výsledek soudního řízení tento případ otevírá důležité otázky o tom, jak by měly být řešeny konflikty ve sportovních týmech, jak se rozdělují odměny a jaké hodnoty by měl vrcholový sport reprezentovat.


Zatímco český tenis slaví na mezinárodní scéně úspěchy, domácí bojiště odhaluje složitost vztahů a nevyřčená pravidla, která řídí svět profesionálního sportu. Příběh Lukáše Rosola a ČTS tak zůstává připomínkou, že za leskem trofejí se často skrývají nejen osobní vítězství, ale i bolestivé porážky a nevyřešené spory.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.