V roce, kdy ziskovost tuzemských podniků v zahraničních rukou stoupá, Česká republika zaznamenává prudký nárůst dividendových odlivů. Vyhlídka na překonání předpandemických čísel signalizuje zvýšenou atraktivitu českého podnikatelského prostředí pro zahraniční investory.
Z České republiky letos směřuje do zahraničí značné množství kapitálu ve formě dividend a úroků. Podle posledních údajů České národní banky (ČNB) bylo od ledna do srpna vyplaceno do zahraničí na dividendách a úrocích impozantních 286,3 miliardy korun. To představuje výrazný skok o 61 miliard korun, neboli 27 %, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.
Příčinou rostoucího odlivu jsou zejména robustní zisky firem v zahraničním vlastnictví, které meziročně vzrostly o 19,5 %, což je o 63 miliard korun. Reinvestované zisky se naopak snížily z 30 % na 26 %, čímž se přiblížily úrovni charakteristické pro dobu mezi poslední finanční krizí a pandemií COVID-19.
Dividendové výplaty tradičně kulminují ve třetím čtvrtletí, a tak není překvapením, že loňský rok uzavřely celkovým odlivem 331 miliard korun a reinvestovaným ziskem 35 %. Ve srovnání s rokem před tím, kdy bylo vyplaceno 193 miliard korun a reinvestice dosáhla 45 %, je zřejmý výrazný nárůst. Rok 2019 drží rekord s odlivem 353 miliard korun, ale letošní data naznačují, že nový rekord může být na dosah.
Výnosnost přímých zahraničních investic v Česku vzrostla v roce 2022 o 0,6 procentního bodu na 9,6 %, což ČR řadí na druhé místo v regionu hned po Rumunsku. Ve finančním sektoru bylo letos vyplaceno přes 75 miliard korun na dividendách, kdežto motorové vozidla a telekomunikace následovaly s 35,7 miliardy, resp. 18,3 miliardy korun.
Tento trend ukazuje, že i přes pozitivní dopad vysoké inflace na ziskovost firem, která jim umožňuje zvyšovat marže, může následný tlak na růst mezd a utlumená poptávka vést k obrácení této situace. Zároveň také reflektuje silný zájem zahraničních investorů o český trh, což může mít významné důsledky pro domácí ekonomiku.