Hazardní gigant Rebuy Stars, který kdysi patřil mezi nejvýznamnější hráče na českém trhu, čelí insolvenci. Pandemie COVID-19, přísné regulace a vysoké zdanění ho přivedly na pokraj finančního krachu. Majitel Josef Liška se snaží situaci zachránit reorganizací a novým partnerem. Jak se tento příběh vyvine, sledujte v našem článku.

Rebuy Stars míří do insolvence: COVID, regulace a vysoké zdanění přivedly jednoho z největších hráčů českého hazardu ke krachu

Hazardní společnost Rebuy Stars, která byla až donedávna jedním z největších hráčů v českém hazardním průmyslu, čelí insolvenci. Důvody jsou pandemie COVID-19, přísná regulace a vysoké zdanění. Společnost vlastněná hazardním a realitním magnátem Josefem Liškou se snaží o reorganizaci, aby za pomoci nového partnera odvrátila úplný krach.

Historie a úspěchy

Rebuy Stars, považovaná za odolnou novou generaci hazardních firem, nahradila devadesátkové hegemony jako Slot Group Milutina Periče, Krijcos Richarda Chlada, a Synot Ivo Valenty. Jejich éra skončila kvůli přísné legislativě, kterou zavedl Andrej Babiš v letech 2015 a 2016.

Příčiny krize

Další zpřísnění regulací v posledních letech a následky pandemie COVID-19 nakonec postihly i Rebuy Stars. Společnost RSO office, klíčová část Liškovy hazardní skupiny, uvedla ve svém insolvenčním návrhu, že firmě patří veškeré vybavení heren, které pronajímala další firmě ze skupiny, LM operations (dříve Lucky Money). I tato firma však čelí insolvenci poté, co koncem roku ztratila povolení na provoz hazardních her a nové se jí nepodařilo získat.

Kombinace okolností

Herní skupinu postihlo několik souběžných okolností:

  1. Přísná regulace: Zákony omezující hazardní hry se staly stále striktnějšími.
  2. Vysoké zdanění: Sazba hazardní daně na technické hry činí 35 %.
  3. Pandemie COVID-19: Provozovny byly uzavřeny po mnoho měsíců, což způsobilo výrazné finanční ztráty.
Podle insolvenčního návrhu firma investovala do otevření pěti nových provozoven těsně před pandemií. Tyto podniky byly zpočátku ztrátové a následně uzavřeny kvůli pandemii, což zamezilo očekávaným výnosům.

Dopad a budoucí kroky

Majitel Josef Liška potvrdil, že firmy LMO a RSO se dostaly do potíží jako mnoho jiných v tomto odvětví. Narůstající regulace a vysoké náklady, které na hazardní firmy nakládá stát, překračují ekonomický smysl podnikání v tomto sektoru.

Zásadním úderem pro Rebuy Stars byl zákaz výherních automatů v Praze a Plzni, kde skupina provozovala většinu svých kasin. Firma se také snažila o nový projekt velkého kasina v Čestlicích u Prahy, který však čelí problémům a zpožděním.

Liška nyní hledá pomoc u jiných partnerů. Jednal se společností Onebet, která však od dohody odstoupila. Aktuálně spolupracuje s herní skupinou GELP, která část kasin a jejich zařízení využívá. To by mělo pomoci uspokojit věřitele a podpořit navrhovanou reorganizaci.

„V tuto chvíli činíme kroky pro ekonomickou reorganizaci skupiny. Vše závisí na tom, jak se k návrhům postaví věřitelé a soud. Proto nám dovolte komentovat náš plán záchrany jen stručně. Vyjednávání jsou velmi citlivá,“ uvedl Liška. Navrhuje, aby insolvenčním správcem byla advokátní kancelář Indra-Šebesta.

RSO office dluží věřitelům téměř 950 milionů korun, z toho 530 milionů jsou pohledávky Josefa Lišky a jeho firem. Reorganizace zahrnuje i vstup strategického investora, o kterém se zatím jen spekuluje. Podle Lišky jedná s více potenciálními subjekty, které mají zájem o investici do reorganizačního plánu.

Rebuy Stars tak čeká těžký boj o přežití, přičemž klíčovým faktorem budou rozhodnutí věřitelů a soudů.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.