Ministr vnitra Vít Rakušan prosazuje uzákonění nového trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc. Podle něj by to umožnilo pružně reagovat na bezpečnostní hrozby, jako je například působení mediální platformy Voice of Europe. Opozice návrh odmítá a označuje ho za přílepek k novele lex Ukrajina.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil v pořadu Otázky Václava Moravce návrh na uzákonění nového trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc. Trestní postih by se týkal osob, které v rámci vyzvědačské či vlivové činnosti působí ve prospěch zahraničních entit ohrožujících bezpečnost České republiky.
Rakušan uvedl, že takový právní nástroj je nezbytný pro rychlou reakci na současné bezpečnostní hrozby, včetně působení zahraničních vlivových operací. „Na ministerstvu zahraničních věcí v minulosti pracoval člověk, který dlouhodobě předával citlivé informace. Přestože nešlo o utajované skutečnosti, nemohl být trestně postižen, což považuji za vážnou mezeru v našem právním systému,“ upozornil Rakušan.
Problém Voice of Europe a ruské vlivové operace
Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) Rusko aktivně působí na českou veřejnost prostřednictvím dezinformačních a vlivových kampaní, zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině. V březnu byla na český sankční seznam zařazena mediální platforma Voice of Europe, propojená s podnikateli Arťomem Marčevským a Viktorem Medvedčukem. V květnu ji následovala i Evropská unie.
Rakušan zdůraznil, že nový trestný čin by umožnil lépe postihnout podobné případy vlivových operací a činností spojených s cizí mocí.
Opoziční kritika: „Přílepek k lex Ukrajina“
Opozice, zejména hnutí ANO, návrh kritizuje jako tzv. přílepek – tedy nesouvisející doplněk k novele zákona o dočasné ochraně ukrajinských uprchlíků (lex Ukrajina). Hnutí ANO navrhuje, aby nový trestný čin byl zakotven v připravované novele trestního zákoníku, která se má projednávat příští týden. Rakušan ovšem upozornil, že projednání trestního zákoníku v současné atmosféře Sněmovny není jisté. „Pokud by byl tento návrh součástí již projednávané novely, mohl by začít platit již v prvních měsících příštího roku. V případě začlenění do trestního zákoníku by účinnost nastala až v roce 2026,“ vysvětlil ministr.
Ochrana Ukrajinců a připravenost na zimu
Novela lex Ukrajina se zároveň týká prodlužování dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky. Ta umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání a pracovnímu trhu pro osoby, které uprchly před ruskou agresí. Nově budou muset uprchlíci splňovat podmínky ekonomické soběstačnosti a nezávislosti na dávkách.
Podle Rakušana se ministerstvo připravuje na elektronickou registraci Ukrajinců, která by měla začít v lednu 2024 a být dokončena do března. Ministr však vyloučil aktuální nárůst žádostí o dočasnou ochranu: „Počet žádostí klesl z říjnových dvou tisíc týdně na zhruba 1 700 týdně.“
Bezpečnostní kontext: Varování BIS
Bezpečnostní informační služba dlouhodobě varuje před ruským vlivem, který prostřednictvím dezinformačních platforem jako Voice of Europe působí na českou veřejnost. Vlivové operace zahrnují šíření manipulativních informací s cílem oslabit podporu Ukrajiny a destabilizovat vnitřní situaci v České republice.