Rakovina slinivky břišní postihuje čím dál mladší lidi. Tento „tichý zabiják“ je jedním z nejagresivnějších typů rakoviny. Lékaři zahajují screeningový program a moderní robotické operace, aby zlepšili prognózu pacientů.


Zákeřná rakovina slinivky postihuje čím dál mladší generace

Rakovina slinivky břišní, často přezdívaná „tichý zabiják“, patří mezi nejnebezpečnější onkologická onemocnění. Dlouhou dobu se neprojevuje výraznými příznaky, což vede k pozdní diagnóze, kdy už jsou možnosti léčby omezené. Česká republika se v tomto ohledu řadí mezi země s nejvyšším výskytem rakoviny slinivky v Evropě, a každý rok se touto nemocí nakazí více než dva tisíce lidí.

Nemoc zasáhla i několik známých osobností. Například Richard Hes, který byl kdysi porotcem StarDance, podlehl rakovině slinivky ve věku padesáti let. Stejně tak na ni zemřel herec Vladimír Dlouhý, ministr Pavel Dostál, hollywoodská hvězda Patrick Swayze a spoluzakladatel Apple Steve Jobs, který bojoval s nemocí dlouhých sedm let.

Zvyšující se výskyt mezi mladšími

Rakovina slinivky dříve postihovala převážně lidi nad 60 let, avšak odborníci nyní sledují zvyšující se výskyt mezi mladšími věkovými skupinami. „Dříve jsme toto onemocnění viděli u starších pacientů, ale nyní se posouvá i do mladších ročníků,“ uvádí Zdeněk Šubrt, přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) v Praze.

Rakovina slinivky je těžkým soupeřem, kterého jen malé procento pacientů dokáže porazit. Symptomy často zahrnují neurčité trávicí obtíže, bolesti zad, únavu, nevolnost, hubnutí nebo zežloutnutí očního bělma a kůže. Tyto příznaky mohou být snadno přehlédnuty nebo přisuzovány jiným problémům, což vede k pozdnímu odhalení nádoru a tím i špatné prognóze.

Screeningový program: Naděje pro ohrožené

Aby bylo možné zvýšit šance na úspěšnou léčbu, lékaři v Česku zahajují screeningový program zaměřený na rizikové skupiny. „Včasná operace je klíčová pro lepší vyhlídky na přežití. U pacientů, kteří jsou diagnostikováni a operováni brzy, je pětiletá míra přežití až 50 %,“ říká Šubrt.

Do screeningového programu by se měli přihlásit zejména lidé s chronickým zánětem slinivky, ti, kteří mají výskyt karcinomu v rodině, nebo ti s objevenou genovou mutací zvyšující riziko vzniku nádoru. Primárně je ale důležitá prevence - zdravý životní styl, omezení kouření, konzumace alkoholu a udržování zdravé váhy.

Chirurgické zákroky s pomocí robotů

Základem léčby rakoviny slinivky je radikální chirurgický výkon, kdy se snaží lékaři odstranit celý nádor. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady patří k předním pracovištím, která provádějí tyto složité operace. Minulý rok zde bylo provedeno téměř sto resekcí slinivky, což nemocnici řadí mezi větší centra zabývající se tímto onemocněním.

Operace slinivky patří mezi jedny z nejobtížnějších, a to především kvůli její anatomické poloze v blízkosti důležitých cév a orgánů. Aby bylo možné zlepšit úspěšnost operací, využívají lékaři také roboty, které nabízejí lepší detail a přehlednost operačního pole, čímž mohou snížit komplikace a zkrátit dobu rekonvalescence pacienta. „Robotika přináší do operace lepší přehlednost a jemnější zákroky, což vede k lepším výsledkům a nižší krevní ztrátě,“ vysvětluje Šubrt.

Robotické operace sice nemají vyšší onkologickou úspěšnost než tradiční operace, ale jejich výhodou je menší invazivnost a rychlejší zotavení pacientů. Robotický sál na Vinohradech otevřeli na jaře a už zde bylo provedeno přes dvě stě zákroků.

Světový den boje proti rakovině slinivky

Rakovina slinivky je nemoc, kterou si lidé po celém světě připomínají 21. listopadu během Světového dne boje proti rakovině slinivky. Tento den má zvýšit povědomí o zákeřnosti této nemoci a upozornit na důležitost včasné diagnostiky a prevence.

Rakovina slinivky břišní patří mezi nejnebezpečnější typy rakoviny, přičemž její výskyt stoupá i mezi mladšími věkovými skupinami. Včasná diagnóza a rychlý chirurgický zákrok jsou klíčové pro zvýšení šancí na přežití. Lékaři se zaměřují na rizikové pacienty skrze screeningové programy, zatímco nové technologie, jako jsou robotické operace, pomáhají zlepšit výsledky léčby a urychlit rekonvalescenci. Prevence a zdravý životní styl jsou stále nejúčinnějšími zbraněmi proti tomuto „tichému zabijákovi“.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.