V otevřeném tajemství se objevují zprávy o působení speciálních jednotek západních zemí na Ukrajině. Ani přes nejednoznačná prohlášení a varování z Kremlu vlády tato nasazení oficiálně nepřiznávají. Jaká je skutečná role těchto jednotek v konfliktu?
Podle nejmenovaného evropského bezpečnostního činitele, který hovořil s listem The Financial Times, jsou na Ukrajině již nyní aktivní speciální jednotky západních zemí, přestože jejich vlády to oficiálně nepřiznávají. Toto tvrzení přichází v době, kdy zprávy naznačují, že některé západní země zvažují nasazení svých vojáků na Ukrajině, což byl náznak, který se objevil i v reakci na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na pařížském summitu.
Francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné naznačil, že přítomnost francouzských vojáků by se mohla týkat specifických misí, jako je odminování či podpora ukrajinské kyberbezpečnosti, a to bez přímého zapojení do bojových operací.
Zároveň mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky GUR, Andrij Jusov, na dotaz portálu Kyiv Post uvedl, že na Ukrajině bojují občané jiných států, ale činí tak dobrovolně a se souhlasem jejich vlád, zejména v rámci Mezinárodní Legie pro Obranu Ukrajiny.
O existenci speciálních jednotek na Ukrajině svědčí i uniklé americké dokumenty, které zmiňují nasazení speciálních sil z několika států NATO, včetně Velké Británie, Lotyšska, Francie, USA a Nizozemska. Británie však tyto informace označila za „velmi nepřesné“.
Kreml varoval, že pokud by evropské členské země NATO poslaly své vojáky bojovat na Ukrajinu, konflikt mezi Ruskem a NATO by byl nevyhnutelný. Toto prohlášení přichází v kontextu, kdy slovenský premiér Roberto Fico uvedl, že některé země EU a NATO zvažují nasazení svých vojsk na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod, což však bylo několika zeměmi a představiteli Aliance odmítnuto.
Situace na Ukrajině tak zůstává napjatá, s otevřenými otázkami ohledně role západních speciálních jednotek a potenciálního rizika eskalace konfliktu.