Státní dluh USA se vyšplhal na 32 bilionů dolarů.


Americký státní dluh nyní přesáhl hranici 32 bilionů dolarů. Od doby, kdy Joe Biden převzal prezidentský úřad, vzrostl tento dluh o více než 4 biliony dolarů. Po schválení fiskálního zákona došlo k dočasnému zrušení stropu státního dluhu, což znamená, že se dluh může dále zvyšovat, zejména s ohledem na nadcházející mimořádné výdaje. Mezitím se úroky z tohoto dluhu zvyšují a roční úrokové náklady nyní dosahují 600 miliard dolarů.

Americký státní dluh dosáhl rekordních 32 bilionů dolarů tuto týden. Za vlády prezidenta Bidena se měsíční výdaje vyšplhaly na 500 miliard dolarů. Od jeho uvedení do úřadu před 2,5 lety se celkový dluh USA zvýšil o 4,25 bilionu dolarů, jak uvedl finanční server Schiffgold, vlastněný americkým brokerem Peterem Schiffem.

Biden na počátku svého úřadování podepsal Fiskální odpovědnostní zákon z roku 2023, který dočasně zrušil horní limit státního dluhu až do ledna 2025, takže lze očekávat jeho další růst. Americký ministr zahraničí Antony Blinken také oznámil další pomocný balík pro Ukrajinu, což znamená, že budou pokračovat mimořádné výdaje.

Státní příjmy USA naopak klesají. Ministerstvo financí v květnu hlásilo příjmy ve výši 307,5 miliardy dolarů, což představuje pokles o 26,5 procent oproti stejnému období předchozího roku. V roce 2022 daňové příjmy pomohly vyvážit stránku rozpočtových příjmů. Analýza údajů Rozpočtového úřadu Kongresu provedená agenturou Tax Foundation ukázala, že federální daňové příjmy vzrostly o 21 procent a dosáhly tak několikaletého maxima ve výši 19,6 procenta HDP. Analytici Rozpočtového úřadu však upozorňují, že tento trend nebude trvalý.

Mezitím úroky ze státního dluhu USA prudce rostou. V květnu dosáhly roční úrokové náklady téměř 600 miliard dolarů, což je více než dvojnásobek HDP České republiky za rok 2021. Na začátku roku 2022 dosahovaly tyto úroky pouze 350 miliard dolarů.

Podle současné úrokové míry platí ministerstvo financí USA úrok menší než 2 procenta. Většina současného dluhu byla financována za nízkých úrokových sazeb, než Federální rezervní systém začal zvyšovat úrokové sazby. To znamená, že každý měsíc končí splatnost některých dluhopisů s nízkými výnosy a musí být nahrazeny dluhopisy s vyššími sazbami. Pokud úrokové sazby neklesnou, může dojít k rychlému nárůstu úrokových výdajů USA.

Pokud budou úrokové sazby zůstávat vysoké nebo se budou zvyšovat, úrokové výdaje by mohly být jednou z největších položek federálního rozpočtu USA. S předpokládaným dluhem ve výši 40 bilionů dolarů a úrokovými sazbami na úrovni 5 procent by úrokové platby mohly dosahovat přibližně 2 biliony dolarů ročně. To by znamenalo, že by se USA i při vyrovnaném rozpočtu potýkaly s ročním deficitem ve výši 2 bilionů dolarů. Pravděpodobnějším scénářem však je, že rozpočtový deficit USA bude nadále růst.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.