Vrchní soud v Praze zrušil rozhodnutí o konkurzu firmy Jindřichohradecké místní dráhy, čímž vyvolal nové jednání o možném řešení dluhů společnosti.
Pražský vrchní soud nedávno anuloval konkurz na zadluženou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), což zpochybnilo dřívější verdikt Krajského soudu v Českých Budějovicích. Tento krok byl reakcí na odvolání podané samotnou firmou, což znamená, že krajský soud bude nyní muset znovu zvážit možnosti reorganizace společnosti. Toto rozhodnutí, o němž informuje insolvenční rejstřík, není prvním takovým případem; vrchní soud již v září jednou konkurz zrušil.
JHMD, firma, která je od podzimu minulého roku v úpadku, přestala v říjnu provozovat vlaky na své úzkokolejce a čelí dluhům ve výši 360 milionů korun. Krajský soud opakovaně poukazoval na nepoctivé úmysly firmy v jejím reorganizačním návrhu. Soudce vrchního soudu Jaroslav Zelenka vysvětlil, že i přes nepoctivé úmysly může o reorganizaci rozhodnout schůze věřitelů, a insolvenční soud bude takovým rozhodnutím vázán. Zelenka dodal, že rozhodnutí o konkurzu bylo přijato příliš brzy.
Firma JHMD, která v říjnu zastavila provoz vlaků, čelí komplikacím také v otázce finančních prostředků. Argumentuje, že Kraj Vysočina jí neplatí za používání dopravní cesty, což kraj odmítá. Zájem o provozování tratí projevily společnosti Gepard Express a WTT, s nimiž jedná insolvenční správce David Jánošík. Jan Píšala, vedoucí oprav JHMD, naznačil možnost prodeje firmy.
Vzhledem k současnému stavu úzkokolejky, která nesplňuje standardy pro osobní přepravu, by prodej dráhy mohl vynést až 370 milionů korun, uvádí Boris Čajánek z JHMD, odkazujíc na znalecký posudek. Zpeněžení majetku však zatím není možné, jelikož firma se proti konkurzu odvolala. JHMD vlastní tratě z Jindřichova Hradce do Obrataně a Nové Bystřice a v minulosti přepravila ročně až 400.000 cestujících. Dva historické vagony byly převezeny do muzea v Lužné u Rakovníka.