V dalším kole právní bitvy o padesátimilionovou dotaci pro projekt Čapí hnízdo byli bývalý premiér Andrej Babiš a jeho spolupracovnice Jana Nagyová znovu osvobozeni. Soud neuznal jejich činy za trestné a vyzdvihl nedostatečné důkazy.


V nejnovějším rozhodnutí se Pražský městský soud opět postavil na stranu bývalého premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové v kontroverzním případu Čapí hnízdo, týkajícím se získání padesátimilionové dotace na výstavbu kongresového centra ve středních Čechách. Podle verdiktu nebyly jejich činy trestnými činy, což potvrdil i předseda trestního senátu Jan Šott po pečlivém přezkumu všech důkazů a výtek od Vrchního soudu v Praze.

Šott zdůraznil, že ačkoliv bylo policejní podezření oprávněné, předložené důkazy nebyly dostatečně přesvědčivé, aby jednoznačně prokázaly vinu obžalovaných. Soudní proces tak odhalil, že přestože byly některé důkazy naznačující možné protiprávní jednání, nevytvořily ucelený řetězec, který by obhajobu vyvrátil. Tato skutečnost zanechala viny Babiše a Nagyové nedokázanou mimo rozumnou pochybnost.

Případ Čapí hnízdo se točil kolem obvinění, že Babiš na přelomu let 2007 a 2008 umožnil vyčlenění firmy Farma Čapí hnízdo z koncernu Agrofert a prodej akcií jeho rodinným příslušníkům, aby firma mohla neoprávněně čerpat dotace určené pro malé a střední podniky. Nagyová byla obviněna z podání úspěšné žádosti o tuto dotaci, což podle obžaloby způsobilo škodu Regionální radě regionu Střední Čechy ve výši 49,9 milionu korun.

Soudní proces byl poznamenán opakovaným zkoumáním důkazů a výpovědí svědků. I přes pečlivou práci policie a státního zástupce, který navrhoval tříleté podmíněné tresty pro oba obžalované, nedospěl soud k jednoznačnému závěru o jejich vině. Babišova obrana argumentovala, že projekt Čapí hnízdo byl původně zamýšlen jako rodinné podnikání a že jakákoli spolupráce s Agrofertem nebyla zatajována.

V reakci na rozhodnutí soudce Šotta mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala naznačil, že v případě zprošťujícího verdiktu se žalobci pravděpodobně odvolají. V takovém případě by případ znovu projednával Vrchní soud v Praze.

Babiš a Nagyová, kteří od počátku svou vinu popírali, vidí v celém případu politickou motivaci. Babiš ve svém závěrečném prohlášení opět označil obžalobu za lživou a odmítl jakékoli trestné jednání. Soud tak poskytl další kapitolu v dlouhotrvajícím právním a politickém dramatu, které nadále rozděluje veřejné mínění v České republice.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.