Policisté vyšetřují několik případů rabování a krádeží souvisejících s letošními povodněmi v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. V Písku došlo k odcizení protipovodňových zábran, které měly chránit město před stoupající hladinou Otavy.
Policie řeší nové případy rabování během povodní
Letošní povodně přinesly nejen záplavy a škody na majetku, ale bohužel také nárůst kriminálních aktivit. Policisté aktuálně vyšetřují čtyři případy rabování a další trestné činnosti, které byly hlášeny v Moravskoslezském a Jihočeském kraji.
Krádež protipovodňových zábran v Písku
V Písku pátrá policie po neznámém pachateli, který poškodil a odcizil část protipovodňové zábrany. Tyto zábrany město instalovalo v reakci na stoupající hladinu řeky Otavy, která je od pondělí na druhém povodňovém stupni. Mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner uvedl, že případ je vyšetřován jako trestný čin poškození obecně prospěšného zařízení. Škoda byla předběžně vyčíslena na přibližně deset tisíc korun.
Incidenty v Moravskoslezském kraji
Další tři případy krádeží spojených s povodněmi řeší policie v Moravskoslezském kraji. První incident se stal na čerpací stanici v Ostravě, kde došlo k rabování. V zaplaveném Krnově byli zadrženi zloději, kteří odcizili sudy z místní firmy zasažené vodou. "Na případu pracují kriminalisté a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze zločinu krádeže," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.
Poslední případ se stal v opavské čtvrti Kateřinky. Policisté zde v jedné lékárně za asistence služebního psa nalezli dva lidi, kteří se skrývali uvnitř. "Při ohledání místa policisté zajistili také zboží, které bylo nachystáno k odcizení," doplnila Jiroušková.
Apel na veřejnost
Policie vyzývá občany, aby byli obezřetní a hlásili jakékoliv podezřelé aktivity, zejména v oblastech postižených povodněmi. Rabování a krádeže v době krizových situací nejen zvyšují škody, ale také narušují snahy o rychlou obnovu postižených oblastí.
Další vývoj situace
V ostatních krajích zatím policie jiné případy rabování nezaznamenala. Situace se však může rychle měnit, a proto bezpečnostní složky zůstávají v pohotovosti. Obyvatelé postižených oblastí by měli dbát pokynů místních úřadů a v případě potřeby se obrátit na tísňové linky.