Šéf pražské policie Petr Matějček čelí rostoucí kritice a tlaku po prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po nepravdivých výrocích o zásahu odmítá převzít odpovědnost za smrt studentů, což vyvolává požadavky na jeho odvolání.
Petr Matějček, šéf pražské policie, je pod intenzivním tlakem veřejnosti i pozůstalých obětí po prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Matějček, který vedl policejní zásah, čelí obviněním z nepravdivých výroků a selhání při zajištění bezpečnosti, které vedlo ke smrti několika studentů.
Matějček se v prvních reakcích na střelbu snažil obhájit postup policie. Tvrdil například, že když policisté pátrali po Davidu Kozákovi, který byl podezřelý z vraždy svého otce, nevěděli, že jde o nebezpečného střelce. „Pracovali jsme s verzí, že jde o osobu, která chce spáchat sebevraždu,“ prohlásil Matějček. Rovněž uvedl, že policie nemohla získat kamerové záznamy z fakulty, a proto nevěděla, že Kozák je uvnitř budovy. Obě tato tvrzení se však později ukázala jako lživá.
Někteří pozůstalí obětí vyzvali Matějčka k rezignaci, a to zejména kvůli tomu, že jeho selhání mohlo mít přímý dopad na smrt studentů. Matějček slíbil sebereflexi, ale jeho odmítnutí převzít odpovědnost vyvolává rostoucí nespokojenost.
Policie České republiky v pátek dopoledne vydala nové prohlášení, v němž se pokusila objasnit některé nepřesnosti. Mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík zdůraznil, že po útoku Anderse Breivika v Norsku v roce 2011 došlo ke zintenzivnění výcviku policistů proti aktivnímu střelci. Policie podle něj pracovala na stejné úrovni jako nejvyspělejší evropské státy, ale připravenost na konkrétní útoky je složitá.
Moravčík rovněž vyvrátil obvinění, že policisté měli informace o plánované masové střelbě a přesto nezměnili bezpečnostní opatření. „Neměli jsme žádné informace o plánované masové střelbě,“ uvedl. Zároveň dodal, že kamerové záznamy na fakultě byly technicky nedostatečné a nebylo možné je efektivně použít při zásahu.
Kritika se zaměřila i na otázku nákupu střeliva. Policie uvedla, že nákup většího množství střeliva není v Česku neobvyklý a česká legislativa požaduje registraci zbraní, nikoliv střeliva.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) oznámila, že nebude stíhat žádného z policistů kvůli střelbě na Filozofické fakultě.
Důsledky a pokračující diskuze Důsledky této tragédie jsou stále předmětem diskuze a veřejnost i pozůstalí obětí nadále žádají odpovědnost za selhání při zásahu. Otázka, zda měl Petr Matějček a jeho tým postupovat jinak, zůstává otevřená a vyžaduje další vyšetřování a vyjasnění.