Petr Borkovec, zakladatel skupiny Partners a Partners Banky, důrazně varuje před šmejdskou praktikou flipování nemovitostí. Tento fenomén, propagovaný youtuberem Jurajem Sutorisem a podnikatelem Maximem Ponomarenkem, slibuje vysoké výnosy, ale podle Borkovce ve skutečnosti oškubává lidi v těžkých životních situacích. Zjistěte, proč odborníci považují flipování za neetické a jaké nebezpečí v sobě skrývá.

Petr Borkovec varuje: Flipování je šmejdská praktika. Výnosy ve stovkách procent vznikají oškubáním lidí

Zakladatel skupiny Partners a Partners Banky, Petr Borkovec, se v rozhovoru tvrdě opřel do propagátorů flipování nemovitostí. Doufá, že nejde o velkou věc. Světem realit a jim blízkých sociálních sítí hýbe už pár měsíců fenomén, před kterým většina zkušených investorů důrazně varuje – flipování nemovitostí a spekulativní nákupy podílů na bytech, domech či pozemcích. Ústředními postavami jsou youtuber Juraj Sutoris a podnikatel Maxim Ponomarenko, kteří nabízejí zájemcům placené kurzy, jak se flipování naučit. Svými výstupy už ale začali poutat i pozornost byznysových dravců, kteří jsou zvyklí hrát v mnohem vyšších patrech.

„Vznikla z toho nová šmejdská praktika zneužívající neznalosti, nenávisti, špatných vztahů nebo špatné finanční situace lidí,“ říká spoluzakladatel poradenské skupiny Partners Petr Borkovec. Na to, že flipování nemovitostních podílů má ke klasickému investování daleko a že to ze všeho nejvíc připomíná hru s hodně ostrými lokty, jsme na CzechCrunchi upozorňovali už několikrát. Hodně zjednodušeně jde o to, že si koupíte třeba třetinu rodinného domu, zbylé dvě má někdo jiný (typicky je nabyli kupříkladu potomci v rámci dědictví), a hraje se o to, kdo komu svou část prodá a za kolik.

Sutoris a Ponomarenko se na internetu prezentují jako úspěšní investoři a ty, kdo si zaplatí jejich kurzy, které mohou stát i stovky tisíc korun, „učí“, jak se stát milionáři právě díky kupování a prodávání podílů. Odborníci, kteří se realitám dlouhodobě věnují, ale před něčím takovým dost hlasitě varují, protože jde o činnost, která je z principu na hraně, minimálně etiky. V souvislosti s flipováním se často zmiňují investiční šmejdi. Oba pánové své příznivce okouzlují třeba tím, že se ukazují s drahými auty a dávají okázale najevo, v jakém luxusu se dá žít.

Hospodářské noviny navíc nedávno upozornily, že Sutoris i Ponomarenko za sebou mají komplikovanou minulost – prvně jmenovaný měl údajně problémy s drogami, druhý byl dokonce pravomocně odsouzen za podvody. O tom, že se kolem nich vynořuje čím dál víc pochybností, svědčí například monitoring jejich jmen na portálu Centrální registr dlužníků nebo zkušenosti, které při jejich kurzu nabyl uživatel vystupující na blogu pod jménem Tomáš M.

„Je to šmejdská praktika zneužívající lidi, kteří se ocitli ve složité situaci,“ dodává Borkovec. Podle něj flipování nemovitostí rozhodně není cesta ke stabilnímu a etickému investování, a varuje všechny zájemce, aby si dvakrát rozmysleli, než se do něčeho takového pustí.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.