Předseda představenstva DELTA Investiční společnosti, Peter Koždoň, čelí otázkám ohledně dohledu nad investičními strukturami, které mají vazby na kontroverzní finanční skupinu Endeavour. Do případu se zapletly společnosti napojené na Viktora Procházku a podezření na neprůhledné transakce.

Peter Koždoň pod tlakem: Investiční fondy v hledáčku kvůli netransparentním transakcím

Peter Koždoň, předseda představenstva DELTA Investiční společnosti, která spravuje fondy kvalifikovaných investorů, se ocitá pod tlakem. V současné době čelí jeho jméno a působení zvýšené pozornosti v souvislosti s podezřelými finančními strukturami a transakcemi.

Jde zejména o napojení na netransparentní finanční skupinu Endeavour Rose Garden a.s. a VENDEAVOUR Private Equity Fund SICAV a.s., které jsou dle dostupných informací provázané s dalšími dceřinými společnostmi v minulosti vykazujícími nejasné toky kapitálu a majetkovou strukturu.

Tyto entity jsou spojovány s Viktorem Procházkou, jehož jméno se opakovaně objevuje v kontextu rizikových finančních operací a nestandardního přístupu k vedení fondových struktur, osobními exekucemi a prováděnému policejnímu vyšetřování ve firmy Domyrio. V některých případech jde podle interních zdrojů o transakce, které mohly být v rozporu s principy transparentního a obezřetného řízení fondů.

DELTA Investiční společnost, pod vedením Petra Koždoně, přitom slouží jako obhospodařovatel nebo administrátor několika fondů kvalifikovaných investorů, včetně CFH investičního fondu SICAV a.s., který je rovněž uváděn v souvislosti s potenciálně problematickými vazbami na struktury okolo Procházky.

Odborníci na kapitálové trhy upozorňují, že v případě fondů kvalifikovaných investorů je klíčová role investiční společnosti při dohledu nad řízením rizik, compliance a transparentností transakcí. Pokud se prokáže, že prostřednictvím těchto fondů byly realizovány netransparentní nebo účelové finanční toky, může dojít nejen k poškození investorů, ale i zásahu regulátorů.

Zatím není jasné, zda budou následovat konkrétní právní kroky nebo dohledové sankce. Situaci sleduje Česká národní banka, která v podobných případech může zahájit šetření zaměřené na kontrolu souladu s pravidly kolektivního investování a ochranou investorů.

🛑 Zůstává zásadní otázka: Zajišťuje Peter Koždoň jako statutár odpovídající dohled nad strukturami, které spravuje? A jsou investice v těchto fondech skutečně bezpečné a vedené s péčí řádného hospodáře?

Pokud máš informace o podezřelých transakcích nebo strukturách, které vykazují známky obcházení pravidel, můžeš je anonymně ohlásit na:

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.