Pavel Čábelický | Nejprve zadlužit, potom levně koupit
13.02.2025
Bývalý biker a podnikatel Pavel Čábelický je spojen s kontroverzním případem řízeného krachu společnosti Kolofix. Firma skončila v insolvenci s obrovskými dluhy, nyní ji chce získat zpět za zlomek původní hodnoty nově vzniklá společnost financovaná stejným majitelem, který ji do problémů přivedl.
Promyšlený scénář: Nejprve zadlužit, poté levně získat zpět
Síť cyklistických servisů Kolofix, kterou Pavel Čábelický založil s investorem Tomášem Lhotákem, se během několika let dostala do hlubokých finančních problémů. I přes rostoucí počet zákazníků firma dlouhodobě nevydělávala a její ztráty se pohybovaly v desítkách milionů korun ročně. V říjnu 2023 se podnik dostal do insolvence s dluhem přesahujícím 200 milionů korun.
Místo toho, aby se hledalo skutečné řešení situace, se objevil jediný zájemce o koupi majetku – firma KLFX Alfa. Ta byla založena pouhé dva týdny před podáním insolvenčního návrhu a její financování pochází od stejného člověka, který měl klíčový podíl na pádu Kolofixu – Tomáše Lhotáka. Insolvenční zákon sice běžně neumožňuje, aby zkrachovalou firmu koupil její původní vlastník, ale pokud věřitelé uznají tuto možnost jako nejlepší řešení, může soud udělit výjimku. A přesně to se stalo.
Největší věřitel, Otto Bureš, který spravuje pohledávky v hodnotě 150 milionů korun, podpořil prodej majetku Kolofixu firmě KLFX Alfa za pouhých 27 milionů korun. Klíčovým faktem je, že Burešovi byly pohledávky postoupeny právě od Lhotáka, což celou situaci činí ještě problematičtější.
Čábelický mezi věřiteli
Pavel Čábelický a jeho manželka Jitka, bývalá vicemistryně světa v cross country, patří mezi věřitele zkrachovalého Kolofixu. Čábelický požaduje dva miliony korun za nevyplacené mzdy zaměstnanců, jeho žena dalších 471 tisíc za reklamní služby. Dlužné částky firma eviduje i vůči jejímu bratrovi, Janu Škarnitzlovi, který je rovněž známým cyklistou.
Lhoták se k celé situaci nevyjádřil, ale podle dostupných informací je jeho plánem opět rozjet Kolofix pod novým vedením a zaměřit se více na spolupráci s výrobci kol a poprodejní servis.
Systém organizovaného tunelování firem
Podobných případů, kdy se firma nejprve zadluží a následně odkoupí za zlomek hodnoty, přibývá. V České republice se v současné době podobným způsobem připravují desítky řízených insolvencí. Tento systém umožňuje vyvést hodnotný majetek, zbavit se dluhů a obohatit ty, kteří firmy do finančních potíží dostali – zatímco věřitelé, včetně bývalých zaměstnanců a dodavatelů, končí s nevymahatelnými pohledávkami.