Pásmo Gazy čelí hrozbě epidemii a nedostatku vody, zatímco Joe Biden vysílá poselství solidarity během své návštěvy v Izraeli. Při bombardování Gazy zemřelo podle úřadů Hamásu 2 808 lidí a dalších 10 850 utrpělo zranění.
V Pásmu Gazy se situace rapidně zhoršuje. Dle zpráv OSN se obyvatelstvo potýká s nedostatečnými zásobami pitné vody, což může vést k šíření nemocí. Nemocnice, po těžkém bombardování, přetékají pacienty a mnoha z nich hrozí smrt kvůli nedostatku paliva pro generátory.
Juliette Toumaová, pracovnice Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky, v rozhovoru pro BBC popsala tíživou situaci, kde desítky tisíc lidí mají k dispozici omezené zásoby vody a sdílí jednu toaletu. Dodávky vody se ztenčují a nedostatečné sanitární služby zvyšují riziko nemocí z kontaminované vody.
Napětí v oblasti roste poté, co izraelská armáda pokračovala v odvetných útocích na Gazu, přičemž hlásila více než 200 cílů za jedinou noc. Palestinské úřady uvedly, že útoky postihly i civilní oblasti, což vedlo k značným civilním ztrátám.
Americký prezident Joe Biden brzy navštíví Izrael a vyjádří solidaritu USA s Izraelem. Cílem jeho návštěvy je i diskuse o strategii poskytování humanitární pomoci obyvatelům Gazy, aniž by tato pomoc padla do rukou hnutí Hamás.
Izraelská a americká diplomacie intenzivně jednají o možnostech humanitárního zásahu. Jejich společným cílem je zabezpečit pomoc pro civilní obyvatelstvo Gazy a zároveň zamezit zneužití radikálními skupinami.
Tato humanitární a politická krize zdůrazňuje komplexnost situace na Blízkém východě, kde civilní ztráty a humanitární potřeby vyžadují okamžité a koordinované mezinárodní reakce.