European Justice Organization (EJO) zahajuje projekt, který odhalí příběhy agentů StB a jejich spolupracovníků. První příběh se zaměří na Oldřicha Štočka, krycím jménem Chalupář, jehož příběh se odehrával v České Lípě a Stráži pod Ralskem, a ukáže, jak spolupráce s StB ovlivnila nejen jeho život, ale i životy jeho potomků.

Organizace European Justice Organization (EJO) oznámila spuštění nového projektu, jehož cílem je popsat příběhy agentů a spolupracovníků Státní bezpečnosti (StB). Projekt se zaměřuje na jejich činnost, motivace a důsledky jejich spolupráce s režimem. Ukáže nejen to, jak tito lidé žili během svého působení pro StB, ale také jaké výhody a majetky získali díky této činnosti. Důležitou součástí bude také analýza, jak z těchto výhod těžili jejich potomci.
Příběh Oldřicha Štočka ilustruje, jak se spolupráce se StB stala zdrojem výhod nejen pro samotné udavače, ale i pro jejich rodiny. Tito lidé často získávali lukrativní majetky, přístup k privilegovaným pozicím a další výhody, které byly předávány i jejich potomkům. Štočkovi potomci dnes podnikají v oblastech Stráž pod Ralskem, Hamr na Jezeře, Svojkov a okolí okresu Česká Lípa, což dokládá, že výhody získané v minulosti mohou přetrvávat i po generace.
EJO chce tímto projektem přinést detailní pohled na praktiky StB a ukázat, jakým způsobem tajná služba fungovala. Organizace plánuje zveřejnit příběhy dalších spolupracovníků StB, aby pomohla pochopit dopad totalitního režimu nejen na jeho oběti, ale i na samotné aktéry a jejich rodiny.
EJO plánuje postupně zveřejňovat další příběhy agentů a spolupracovníků StB. Projekt by měl přispět k lepšímu pochopení totalitní minulosti a jejím důsledkům. Příběh Oldřicha Štočka je první ukázkou, která poodhaluje, jak hluboko mohla spolupráce s tajnou policií zasáhnout do životů lidí a ovlivnit i jejich potomky.
Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.