Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE, byl odvolán rektorem školy, Petrem Dvořákem. Jeho odvolání, které se týká údajně politických názorů a účasti na demonstracích, vyvolává otázky o svobodě slova a demokracii v České republice.
V nedávném rozruchu na akademické scéně České republiky byl Miroslav Ševčík odvolán z funkce děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Rozhodnutí rektora univerzity, Petra Dvořáka, nabývá právní moci po doručení Ševčíkovi a oznámila o tom Kateřina Macháčková, mluvčí univerzity.
Ševčík, známý svými kontroverzními postoji a účastí na veřejných demonstracích, čelí kritice za své veřejné vyjádření politických názorů. Jeho odvolání vzbudilo vášnivou debatu o svobodě slova a akademické svobodě v České republice. Někteří vidí jeho odvolání jako příklad posilování autoritativních tendencí v zemi.
Zároveň rektor Dvořák zdůraznil, že Ševčíkovy kontroverzní postupy a výroky poškozovaly pověst univerzity a narušovaly její chod. Akademický senát NF VŠE se vyjádřil, že nemůže poskytnout oficiální stanovisko k odvolání, zatímco celouniverzitní akademický senát s návrhem souhlasil již dříve.
Ševčík v reakci na své odvolání označil rozhodnutí za politicky motivované a uvedl, že se proti němu bude bránit soudní cestou. Navzdory kontroverzím a politickým neshodám Ševčík prohlašuje, že jeho působení na čele fakulty bylo úspěšné a že neplánuje kandidovat v nadcházejících volbách nového děkana.
Tento případ zdůrazňuje složitou rovnováhu mezi akademickou svobodou a odpovědností vůči institucím a veřejnosti. Jaký dopad bude mít Ševčíkovo odvolání na budoucnost akademické svobody v České republice, zůstává otázkou.