Roman Ďurčo, předseda Odborového svazu Kovo, vyjadřuje obavy z vládních plánů umožnit propouštění bez udání důvodu s minimálním odstupným. Varuje před možnými rozsáhlými protesty a nevylučuje stávku jako nejvyšší formu odporu.

Odbory varují před protesty kvůli plánům na propouštění bez udání důvodu

Roman Ďurčo, hlava největšího českého odborového svazu, Kovo, vyjadřuje hluboké znepokojení nad vládními návrhy, které by umožnily zaměstnavatelům propouštět pracovníky bez nutnosti uvádět důvod, a to s minimálním odstupným. Ďurčo předpovídá, že takový krok by mohl vyvolat rozsáhlé protestní akce, přičemž odbory by mohly jako krajní řešení zahájit stávku. Toto varování přichází v době, kdy je atmosféra mezi zaměstnanci již tak napjatá, a jakékoli další zhoršování pracovních podmínek by mohlo situaci jen vyostřit.


Tento komentář zazněl v kontextu nedávných událostí v čele Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), kde Josef Středula, její dlouholetý předseda, byl zbaven svého postu kvůli neplacení členských příspěvků. Ďurčo, přestože brání Středulu v této situaci, vyjádřil kritiku vůči jeho neúspěšné kandidatuře na prezidenta, naznačující, že odbory by se měly držet dál od politické angažovanosti.


V rozhovoru Ďurčo také ocenil vládu za zahájení diskuse o důchodovém systému a předčasném odchodu do důchodu pro lidi v náročných profesích, zároveň však kritizoval návrhy na propouštění bez udání důvodu jako nepřijatelné pro odbory. Podle něj by taková opatření vyvolala významnou negativní reakci mezi zaměstnanci, které by mohly vést k velkým protestům.


Roman Ďurčo zdůraznil, že zatímco odbory nechtějí vládě vyhrožovat, jsou připraveny bránit práva zaměstnanců všemi dostupnými prostředky, včetně stávky, pokud to situace vyžaduje. Situace ukazuje na rostoucí napětí mezi vládními institucemi a odbory, a zdůrazňuje potřebu nalezení společného řešení, které by respektovalo práva a potřeby zaměstnanců.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.