Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje od nového roku zvýšení minimální mzdy na 19.500 korun, což je nárůst o 2.200 korun ve srovnání s aktuální částkou.
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje od nového roku zvýšení minimální mzdy na 19.500 korun, což je nárůst o 2.200 korun ve srovnání s aktuální částkou. Josef Středula, lídr ČMKOS, uvedl, že organizace chce také dosáhnout zlepšení všech kategorií zaručených mezd. Ministr práce Marian Jurečka zatím nespecifikoval, jaké navýšení plánuje ministerstvo. Naopak zaměstnavatelé návrh kritizují a argumentují, že problém nespočívá ve výši minimální mzdy, ale v systému zaručených mezd.
Tento požadavek odborů je v kontextu předchozího zvýšení minimální mzdy o 1.100 korun na aktuálních 17.300 korun významný. Odbory argumentují inflací a porovnáním s minimálními mzdami v sousedních zemích. Upozorňují také na to, že aktuální minimální mzda je pod hranicí příjmové chudoby.
Systém zaručených mezd, který upravuje nejnižší mzdu podle různých kritérií jako jsou odbornost a náročnost práce, je dalším kontroverzním tématem. Hospodářská komora toto uspořádání kritizuje jako zastaralé a navrhuje jeho zrušení. Odbory naopak trvají na jeho zachování, ale jsou otevřené diskuzi o snížení počtu stupňů.
V pozadí těchto návrhů je nová směrnice EU, která doporučuje minimální mzdu nastavit na 60% mediánu nebo 50% průměrné mzdy. Ačkoliv mezi odbory a zaměstnavateli panuje shoda na potřebě automatické valorizace mzd, finální vzorec stále není dohodnut.
Jednání pokračují, ale v minulosti se strany nikdy na zvýšení minimální mzdy neshodly, a tak finální rozhodnutí pravděpodobně opět padne na vládu.