Vysoké ceny potravin v České republice způsobují rozhořčení občanů. Kde leží příčina tohoto zdražování? Poslankyně z hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová obviňuje nejen obchodní řetězce, ale také vládu a ministra zemědělství Mareka Výborného


České republice stoupají ceny potravin a občané se s tím jen stěží smiřují. Mnozí z nich se ptají, proč jsou potraviny v zemi tak výrazně dražší než v sousedním Polsku, a kdo nese odpovědnost za tuto nepříjemnou situaci. Na tohle obtížné téma upozornila i poslankyně z hnutí ANO, Jana Mračková Vildumetzová, která se domnívá, že za rostoucí ceny nesou částečnou vinu nejen obchodní řetězce, ale také vláda, konkrétně ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Obchodní řetězce nedávno oznámily, že navzdory slibům vlády o stabilizaci cen dojde od příštího roku k dalšímu zdražování potravin. To vyvolalo vlnu kritiky a nespokojenosti mezi občany. "Podle mě se s tím smířit nelze. Je otázka, co s tím. Je zásadní role Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nechápu, jak je možné, že jsou potraviny o tolik dražší než v Polsku. To nelze odůvodnit cenami energií. Jak je možné, že obchodní řetězce dlouhodobě obírají české zákazníky? Úřad má pravomoc, aby hlídal, aby si řetězce nelezly do zelí a konkurovaly si. Vláda může vyvíjet jen neformální tlak," uvedl bývalý poslanec, který poukazuje na selhání Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Podle kritiků tedy selhává Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který by měl zabránit spolčení řetězců a nadměrným zdražováním. "Ve chvíli, kdy řetězce a potravináři hlásí rekordní zisky, tak to není o ceně. Vláda a energie by byly na vině, pokud by řetězce neměly velké zisky. Máme velké výrobce, konkurence je malá. Musí do toho vstoupit stát. Odborníci se shodují, že antimonopolní úřad selhává v posledních 15 letech. Nesbírá data o cenách potravin. Většina odborníků se shoduje, že v Česku funguje minimálně oligopol," tvrdí kritici.

Na druhé straně poslankyně Jana Mračková Vildumetzová argumentuje, že úřad není jediný, kdo nese vinu za zdražování potravin. Podle ní má vláda reálnou možnost cenového klima ovlivňovat a měla by zasáhnout. Vinu za zdražování hází na ministra zemědělství Mareka Výborného. "Vláda má určitě nástroje. V čele ministerstva zemědělství stojí ministr zemědělství, který je nekompetentní. Nekomunikuje s obchodními řetězci, nepřináší změny v legislativě, aby nebyly tak velké marže. Nějaká cesta je. Vláda přišla s tím, že sníží DPH na potraviny o tři procenta. Potravinové řetězce přišly s tím, že se potraviny zdraží o deset procent. Obchodní řetězce si nechají 13 miliard korun a lidé budou mít drahé potraviny," zdůrazňuje Mračková Vildumetzová.

Marže obchodních řetězců na potravinách jsou jedním z klíčových faktorů zdražování. Poslankyně ilustrovala situaci na konkrétním příkladu – jablku. Pěstitel a dodavatel jablka údajně prodává řetězcům za deset korun za kilogram, zatímco cena na regálech je značně vyšší. Tento rozdíl v ceně potravinových produktů vedl k mnoha diskuzím a debatám o tom, kde je hranice mezi spravedlivým ziskem a vykořisťováním spotřebitelů.

Celá tato situace poukazuje na potřebu komplexního a efektivního řešení, které by zabezpečilo, aby ceny potravin byly přiměřené a spravedlivé pro občany České republiky. Tato problematika zůstává na politické agendě a bude zajímavé sledovat, jaké kroky budou česká vláda a orgány ochrany hospodářské soutěže podnikat, aby tuto záležitost vyřešily v zájmu občanů.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.