e stínu narůstajícího politického napětí v České republice se ozývá hlasitý odpor proti krokům ministerstva vnitra, které podle občanů a neziskových organizací vedou k cenzuře a potlačování svobody slova. Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) a další signatáři veřejně apelují na vládu, aby uznala a hájila základní občanská práva.
V České republice se rozhořívá debata ohledně cenzury a omezování svobody slova, přičemž v centru kritiky stojí ministerstvo vnitra. Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) spolu s dalšími významnými osobnostmi, včetně signatářů Charty 77, vyjádřila v otevřeném dopise premiérovi Petru Fialovi své obavy z dlouhodobé politizace a polarizace společnosti, za kterou podle nich ministerstvo stojí.
Dopis zdůrazňuje, že takové kroky vytvářejí v zemi atmosféru strachu a omezují svobodu projevu, což je zjevné z vyšetřování občanů s odlišnými názory na zahraniční politiku, označování alternativních výkladů za dezinformace a pokusů ovlivňování mediálních rad a veřejnoprávních médií. Tato situace připomíná podle SOSP období normalizace, kdy byly politické názory cenzurovány a veřejná debata potlačována.
Mezi signatáři dopisu jsou významné osobnosti jako herec Marek Vašut, ekonomky Ilona Švihlíková a Markéta Šichtařová, senátorky a další významní členové společnosti. Výzva kritizuje také vládní weby a kampaně, které podle spolku připomínají propagandu 80. let, a návrh zákona o omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost na internetu, který považují za vágně definovaný a otevírající cestu k dalšímu omezování svobody projevu.
Ministerstvo vnitra, pod vedením ministra Víta Rakušana, se brání těmito obviněními, tvrdíce, že respektuje svobodu slova a že jejich cílem je chránit společnost před nebezpečnými dezinformacemi a výzvami k násilí.
Opozice proti těmto krokům ministerstva není pouze symbolická. V Praze se konaly demonstrace, kde lidé vyjadřovali svůj nesouhlas s rostoucí cenzurou a omezením svobody slova. Demonstranti tvrdí, že vláda by měla více chránit a podporovat svobodnou veřejnou debatu, než se snažit omezovat projevy, které považuje za problematické.
Tento stále se zvyšující odpor vůči vládním krokům naznačuje hluboké rozdělení v české společnosti a poukazuje na zásadní potřebu dialogu a vzájemného porozumění mezi vládou a občany. Jak se situace bude vyvíjet dále, zůstává otázkou, ale jedno je jasné: hlas občanů a neziskových organizací, žádajících respekt k základním svobodám, bude stále hlasitější.