Nové životní minimum od října 2025 zvýší sociální dávky. Změny se dotknou příspěvku na živobytí, pěstounské péče i superdávky. Zjistěte, koho se novinky týkají a jaké částky čekat.

Nové životní minimum 2025: Jak ovlivní sociální dávky?

Zvýšení životního minima ovlivní sociální dávky od října 2025
Od října letošního roku dojde ke zvýšení životního minima, což se promítne do výše několika sociálních dávek. Změny se dotknou například příspěvku na živobytí, příspěvku při pěstounské péči nebo doplatku na bydlení. Úpravy souvisí i s plánovaným zavedením nové dávky státní sociální podpory. 


Životní minimum a jeho význam
Životní minimum představuje společensky uznanou hranici příjmů nezbytných pro uspokojení základních životních potřeb. Jeho výše ovlivňuje řadu sociálních dávek, včetně pomoci v hmotné nouzi, státní sociální podpory nebo příspěvku na péči. Nově schválené hodnoty povedou k úpravám u osmi různých typů podpor. 


Nové částky životního minima
Pro jednotlivce se životní minimum zvýší na 5500 Kč měsíčně, což představuje nárůst o 640 Kč. U první osoby v domácnosti bude částka činit 5000 Kč (oproti současným 4470 Kč). U dalších osob v domácnosti se částky liší podle věku a postavení:
- 3750 Kč pro osoby nad 15 let, které nejsou nezaopatřenými dětmi
- 3490 Kč pro nezaopatřené děti ve věku 15–26 let
- 3050 Kč pro děti od 6 do 15 let
- 2480 Kč pro děti do 6 let


Dávky s přímým navýšením
Změna životního minima povede k automatickému zvýšení příspěvku při pěstounské péči a příspěvku na živobytí. Výše těchto dávek je přímo vázána na aktuální hodnotu životního minima. 


 "U některých dávek dojde k navýšení limitu pro čerpání, konkrétně u mimořádné okamžité pomoci a příspěvku na zvláštní pomůcku pro osoby se zdravotním postižením," uvádí odbornice na sociální systém. 


Rozšíření okruhu oprávněných žadatelů
Čtyři dávky budou dostupnější díky rozšíření okruhu potenciálních příjemců. Jedná se o:
- porodné
- přídavek na dítě
- příspěvek na péči
- doplatek na bydlení


Příspěvek při pěstounské péči
Tato dávka je určena osobám pečujícím o dítě na základě dohody o výkonu pěstounské péče. Její výše se odvíjí od počtu dětí v péči a dosahuje 1,8násobku až 5,5násobku životního minima, podle konkrétní situace. 


Příspěvek na živobytí
Nárok na tuto dávku mají osoby v hmotné nouzi. Výše příspěvku se vypočítává jako rozdíl mezi částkou živobytí a příjmem žadatele po odečtení přiměřených nákladů na bydlení. Stát doplácí příjem buď do výše existenčního, nebo životního minima. 


Dávky s navýšeným limitem
U příspěvku na zvláštní pomůcku pro osoby se zdravotním postižením se maximální možná částka zvýší na 8násobek životního minima. U mimořádné okamžité pomoci byl limit v loňském roce zvýšen na 40násobek životního minima. 


Přídavek na dítě a porodné
Přídavek na dítě mohou nově získat rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima. Porodné je pak určeno rodičům s příjmem do 2,7násobku životního minima. Obě dávky budou v budoucnu součástí plánované jednotné sociální dávky. 


Doplatek na bydlení
Tato dávka pomáhá osobám, kterým po zaplacení nákladů na bydlení nezbývají prostředky na živobytí. Nárok vzniká, pokud příjem domácnosti nepřesahuje 1,3násobek částky živobytí. 


Humanitární dávka zůstává beze změn
Na rozdíl od ostatních dávek se výše humanitární pomoci osobám s dočasnou ochranou nezvýší. Pro dospělé zůstává na 4860 Kč, pro děti na 3490 Kč měsíčně. 


Vliv na budoucí superdávku
Nové životní minimum bylo upraveno s ohledem na plánované zavedení jednotné sociální dávky od roku 2026. Tato dávka bude kombinovat čtyři současné podpory a její výše bude záviset na několika faktorech včetně aktuální hodnoty životního minima. 

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.