Kontroverzní větrné turbíny v oblasti Fosenu jsou středem sporu mezi norskou vládou a domorodými Sámy. Přes verdikt nejvyššího soudu z října 2021 o porušování sámských práv stále turbíny běží. K protestům se připojila i známá ekologická aktivistka Greta Thunbergová.


Ve středu uplynuly dva roky od soudního rozhodnutí norského nejvyššího soudu, podle kterého větrné elektrárny v oblasti Fosenu porušují práva domorodých Sámů. Přesto jsou stále v provozu, což vyvolalo vlnu protestů v hlavním městě Oslu. Své nesouhlasné stanovisko vyjádřila také švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová.

Thunbergová ve čtvrtek kritizovala systematickou kolonizaci a porušování lidských práv Sámů a označila aktuální postoj Norska k tomuto problému jako ostudu na mezinárodní scéně. Ministr energetiky Terje Aasland naopak prohlásil, že rozebrání všech turbín, jak požadují protestující, v současnosti není možné. Zástupci energetické společnosti Statkraft dodávají, že větrné turbíny mohou koexistovat s tradičním chovem sobů.

Ovšem sámští pastevci to vidí jinak. Stěžují si, že jejich stáda jsou děsena obrovskými stroji a hlukem, což je odradí od vydání se na tradiční zimní pastviny. To vede k tomu, že Sámové musí v zimě zvířatům podávat suché krmivo, což je v rozporu s jejich tradičním způsobem života a kultury.

Větrný park v oblasti Fosenu, jedno z největších větrných energetických zařízení v Evropě, je schopen produkovat přes 1000 megawattů elektřiny. Jeho výstavba výrazně zvýšila kapacitu větrné energie v Norsku, ale zároveň vede k trvalým napětím mezi vládou a domorodými obyvateli.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.