Zvýšení tranzitních poplatků za přepravu plynu přes Německo nutí Českou republiku přehodnotit svou energetickou strategii. Ruský plyn, byť často maskovaný jako ázerbájdžánský, se stává cenově atraktivnější alternativou. Jaké jsou dopady této změny?


Energetická politika střední Evropy čelí zásadnímu otřesu. Německo od ledna 2025 zvýší poplatky za tranzit plynu přes své území, což má zásadní dopad na ceny energií v České republice. Tento krok, který přidá k ceně plynu z Německa až 10 % nad běžnou tržní cenu, nutí Českou republiku zvažovat návrat k plynu z východního směru.

Návrat k ruskému plynu přes Slovensko

Česká republika v roce 2023 deklarovala nezávislost na ruském plynu, ale současné statistiky ukazují, že 95 % plynu proudícího do Česka přichází z východního směru. Přestože je často formálně označen za „ázerbájdžánský“, ve skutečnosti pochází z Ruska. Swapové dohody, jako je ta mezi Slovenskem a Ázerbájdžánem, umožňují přepravu ruského plynu přes Ukrajinu pod jinou visačkou.

„Rostoucí poplatky za tranzit z Německa činí východní zdroje ekonomicky atraktivnějšími. Tento tlak se jen zvýší s nadcházejícími změnami v roce 2025,“ potvrzuje české ministerstvo průmyslu a obchodu.

Německo vs. energetická solidarita

Přestože Německo během energetické krize slibovalo solidaritu s Českem a dalšími sousedy, současné kroky ukazují opak. Zvýšení tranzitních poplatků vyvolalo vlnu kritiky napříč střední Evropou. Německo tím podle kritiků upřednostňuje své vlastní ekonomické zájmy nad potřebami sousedních zemí, což destabilizuje společné evropské snahy o energetickou soběstačnost.

„Takový krok podkopává důvěru v energetickou solidaritu a nutí nás hledat jiné alternativy,“ komentoval situaci nejmenovaný český vládní představitel.

Budoucnost české energetiky

S postupným zvyšováním tranzitních poplatků z Německa se očekává, že Česko bude i nadále navyšovat dovoz plynu z východního směru. Pokud bude ruský plyn i nadále proudit do EU, byť formálně označený jako ázerbájdžánský, může se stát, že jeho podíl v české energetické bilanci opět vzroste.

Současná situace ukazuje, že návrat k ruskému plynu není otázkou politické vůle, ale ekonomické reality, kterou Německo svým krokem významně ovlivnilo.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.