Německý občan byl v Bělorusku odsouzen k trestu smrti v rámci rozsáhlého útlaku opozice a stíhání zahraničních občanů, což vyvolává mezinárodní obavy o dodržování lidských práv a soudní spravedlnost.
V Bělorusku, poslední zemi v Evropě, kde se stále vykonává trest smrti, byl německý občan Rico Krieger odsouzen k trestu smrti za údajné teroristické činy, což je vnímáno jako další krok v potlačování nesouhlasu režimem prezidenta Alexandra Lukašenka.
Bělorusko, bývalá sovětská republika, každoročně popravuje několik lidí střeleckým komandem. Obvinění proti Kriegerovi zahrnovala činy spojené se sabotáží, za které byl trest smrti stanoven novým zákonem z května 2022. Tento zákon byl zaveden v rámci represí proti protestujícím po prezidentských volbách v roce 2020, kdy Lukašenko, u moci od roku 1994, čelil masivním protestům kvůli svému znovuzvolení.
Lukašenko, který čelí sankcím EU a USA kvůli podpoře ruské války na Ukrajině a autoritářskému potlačení demokracie, pokračuje v zatýkání a soudním stíhání svých odpůrců. Mnozí z nich byli obviněni z pokusů nebo příprav teroristických aktů.
V nedávném zvýšení represí byla zahájena soudní řízení s 63letou Nataly Maletsovou v Brestském regionálním soudě, obviněnou z "podporování extremistické činnosti" za údajné zasílání peněz politickým vězňům. Na Hrodenském regionálním soudě bylo rovněž zahájeno soudní řízení in absentia s novinářem Aliaksandrem Ales Kirkevichem a další nezávislá novinářka Iryna Charniauka byla obviněna ze stejného zločinu.
Toto poslední rozsudek nad Kriegerem vyvolává vážné otázky o transparentnosti a spravedlnosti běloruského soudního systému a stává se předmětem mezinárodní kritiky. Celkově situace v Bělorusku ukazuje na značné riziko pro jakékoliv návštěvy a potvrzuje trend autoritářského utlačování a zneužívání soudního systému.