Německo, kdysi hlavní hnací motor evropské ekonomiky, čelí obtížné situaci. Průmysl ztrácí na síle a německé firmy opouštějí zemi.
Německo, kdysi hlavní hnací motor evropské ekonomiky, čelí obtížné situaci. Průmysl ztrácí na síle a německé firmy opouštějí zemi. Automobilový průmysl, který býval symbolem Německa, už nedokáže konkurovat čínským a americkým výrobcům. Nedávný index nákupních manažerů naznačuje, že pokles podnikatelské aktivity může vést k recesi i v druhém pololetí letošního roku.
Německé firmy s dlouhou historií se přesouvají do zahraničí, jako například chemička BASF, která investuje v Číně. Vládnoucí průmyslové segmenty v Německu jsou zakořeněny v technologiích 19. století, což způsobuje problémy v současném moderním světě, který staví na sofistikovaných softwary, umělé inteligenci, robotizaci a nových technologiích.
Automobilový průmysl v Německu ztrácí v boji s čínskými výrobci elektromobilů, což je vidět na poklesu tržeb Volkswagenu. Téměř 40 % českého exportu míří na německý trh, a proto i Česko může být ovlivněno poklesem německé ekonomiky.
I když Německo čelí problémům, stále existuje šance na obnovu a inovaci. Pokud se Německo a Evropa včas probudí a začnou konat, mohou se vyhnout deindustrializaci a oslabení ekonomiky. Některé kroky, jako zavádění uhlíkových cel, naznačují snahu bránit se nevýhodám ve světovém hospodářství.