Jan Bodnár, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny, obývá byt spravovaný nadací zaměřenou na pomoc psychiatrickým pacientům. Jeho bydlení ve výhodném nájmu a současná role v podepisování smluv s Psychiatrickou nemocnicí Bohnice vyvolává otázky ohledně potenciálního střetu zájmů.


Od roku 2017 Jan Bodnár, náměstek generálního ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), bydlí v bytě Nadace Bona, která se specializuje na podporu psychiatrických pacientů nabízejících chráněné bydlení. Jeho pronájem v domě s rekonstruovanými byty a rozsáhlou společnou zahradou poblíž Čimického háje v Praze 8, je podle ředitele nadace Filipa Vrbického za regulovanou cenu, což vyvolává diskuse o jeho výhodnosti a spravedlnosti.

Oznamte jakýkoliv prohřešek anonymně!
Protikorupční linka | Trestní oznámení (protikorupcnilinka.cz)

Bodnárův byt má velikost 60 m^2 a původní nájem činil 120 Kč za m^2, tedy 7200 Kč měsíčně, což je vzhledem k pražským cenám poměrně výhodné. Nyní, po zvýšení nájemného, platí 12 tisíc Kč. Zástupci nadace i Bodnár zdůrazňují, že nájemní podmínky jsou standardní a nezahrnují žádné výjimečné výhody.

Nadace Bona poskytuje bydlení nejen pacientům, ale i zdravým nájemníkům, aby podpořila jejich začleňování do společnosti. Tyto domy jsou vypůjčeny od městské části Praha 8, což vede k otázkám ohledně využití těchto bytů a zda jsou primárně určeny pro zamýšlený účel.

Případ náměstka Bodnára vyvolává otázky ohledně možného střetu zájmů, zejména vzhledem k jeho pozici v VZP a role v podepisování smluv s Psychiatrickou nemocnicí Bohnice, která nadaci založila. Bodnár i zástupci nadace a nemocnice však střet zájmů odmítají.

Radnice Prahy 8, po upozornění na situaci, požaduje od nadace seznam nájemníků, aby zajistila, že byty jsou využívány v souladu s jejich účelem. To naznačuje, že by mohlo dojít k přehodnocení podmínek pronájmu bytů spravovaných nadací.

Bodnár tvrdí, že jeho nájem není výrazně nižší než běžné tržní nájemné v oblasti, přestože ceny nabízených bytů v okolí naznačují opak. Jeho plat a odměny z VZP nebyly specifikovány, ale pro srovnání, generální ředitel VZP má měsíční příjem 225 tisíc Kč a roční bonus 1,35 milionu Kč.

Případ odhaluje složitou situaci, kde se prolínají otázky výhodného bydlení, potenciálního střetu zájmů a způsobu, jakým jsou využívány byty určené pro sociální a terapeutické účely. Reakce veřejnosti a úřadů naznačuje, že případ bude nadále předmětem zkoumání a diskuse.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.