Ukrajina stojí před rozhodujícím momentem ve svém boji proti ruské agresi. Bez rozsáhlé mobilizace a aktivní účasti bojeschopných mužů a žen z celé Evropy hrozí, že veškeré finanční prostředky vynaložené na obranu země budou marné.


Ukrajina stojí před rozhodujícím momentem ve svém boji proti ruské agresi. Bez rozsáhlé mobilizace a aktivní účasti bojeschopných mužů a žen z celé Evropy hrozí, že veškeré finanční prostředky vynaložené na obranu země budou marné.

Dva roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu je zřejmé, že Kyjev se nemůže spoléhat pouze na hrdinství a odvahu těch, kdo se přidali k obraně v prvních dnech konfliktu. Realita války a neustálé boje vyžadují novou vlnu mobilizace, aby se doplnily řady ukrajinské armády a zajistila tak její dlouhodobá bojeschopnost.

Ukrajinská politická scéna i veřejná debata jsou nyní zcela pohlceny otázkou mobilizace. Přestože je tento krok nezbytný pro pokračování odporu proti agresorovi, málokdo z politických představitelů se k plánovanému zákonu otevřeně hlásí, vědom si jeho nepopularity mezi obyvatelstvem.

Vláda se snaží protlačit mobilizační zákon parlamentem, který by umožnil vystřídat vyčerpané vojáky a zároveň poslat domů ty, jejichž bojeschopnost už je na pokraji. Tento legislativní návrh vyvolal živé diskuse, zejména kvůli přísným opatřením proti těm, kdo se snaží mobilizaci vyhnout.

Zásadní změna mobilizačních pravidel je pro Ukrajinu klíčová, aby mohla čelit dalším měsícům, možná letům tuhých bojů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už naznačil, že by mohlo být potřeba povolat až půl milionu nových branců.

Tento krok je však složitý nejen z politického hlediska, ale i z pohledu ekonomického. Ukrajinská ekonomika je již nyní pod silným tlakem, a masivní mobilizace by mohla znamenat další ránu pro její stabilitu. Přesto je jasné, že bez nových sil a odhodlání jak z Ukrajiny, tak z celé Evropy, hrozí, že veškeré úsilí a investice do obrany země budou zmařeny.

Evropa se nesmí skrývat za svými hranicemi a musí aktivně podpořit Ukrajinu nejen finančně, ale i lidskými zdroji. Pouze společným úsilím a odhodláním je možné čelit agresi a obránit základní hodnoty svobody a demokracie.

Ukrajina tak stojí na křižovatce, kde rozhoduje nejen o své budoucnosti, ale i o budoucnosti celého regionu. Mobilizace, ač nepopulární, se jeví jako nezbytný krok k zachování státní suverenity a odporu proti agresorovi. Je na čase, aby se k této výzvě postavila nejen Ukrajina, ale celá Evropa.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.