V úterý před obědem padl další rozsudek v kauze sportovních dotací. Městský soud v Praze odsoudil bývalého šéfa fotbalové asociace Miroslava Peltu k 5,5 roku vězení a pokutě ve výši 5 milionů korun. Simona Kratochvílová, někdejší náměstkyně ministryně školství, byla odsouzena na 6 let a pokutě 2 miliony korun. Oba se na místě odvolali, případ tak pokračuje u Vrchního soudu.
V úterý před obědem padl další klíčový rozsudek v kauze sportovních dotací. Městský soud v Praze rozhodl o vině obžalovaných Miroslava Pelty a Simony Kratochvílové, kteří byli obviněni z manipulace s dotačními programy na ministerstvu školství. Soudkyně Lenka Cihlářová odsoudila bývalého šéfa Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Miroslava Peltu k 5,5 roku vězení a uložila mu pokutu ve výši 5 milionů korun. Simona Kratochvílová, někdejší náměstkyně ministryně školství, dostala trest 6 let odnětí svobody a peněžitou pokutu ve výši 2 milionů korun.
Před vyhlášením rozsudku Miroslav Pelta tušil, že situace pro něj nemusí dopadnout příznivě. Po oznámení verdiktu soudkyně Lenky Cihlářové bylo jasné, že Městský soud v Praze trvá na vině obou obžalovaných. Soudkyně podrobně vysvětlila, jakým způsobem byly ovlivněny dotační programy na ministerstvu školství a jakou roli v tom sehráli obžalovaní.
Soudkyně se také vypořádala s argumenty Vrchního soudu, který případ v červnu vrátil už podruhé k nižší instanci, přičemž u jedné části kauzy dokonce zrušil verdikty a obžalované zprostil viny. Cihlářová však trvala na tom, že v případě Pelty a Kratochvílové došlo k protiprávnímu jednání, kdy byli hodnotitelé žádostí ovlivňováni tak, aby vybrané projekty uspěly.
Státní zástupce Ondřej Trčka původně navrhoval pro oba obžalované o půl roku delší tresty, soud však přihlédl k délce trestního řízení, které trvá již sedm let, a rozhodl se tresty mírně snížit. Obžalovaní se ihned po vyhlášení rozsudku odvolali, což znamená, že případ bude pokračovat u Vrchního soudu.
Situaci navíc komplikuje dovolání k Nejvyššímu soudu, které podal nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Ten napadl červnové rozhodnutí Vrchního soudu ve všech bodech, což vrací do hry další původně obžalované, včetně Miroslava Jansty, Jana Boháče, Zdeňka Břízy, FAČR a ČUS.
Po vyhlášení rozsudku se Miroslav Pelta, obvykle výřečný, odmítl více bavit s novináři a pouze stručně uvedl: „Podali jsme okamžitě odvolání, o dalších věcech je teď předčasné mluvit.“